Dla niego: buty skórzane – na co zwracać uwagę?
Buty ze skóry naturalnej jak wino? Dokładnie! Dobrze zaprojektowane i wykonane z wysokiej jakości skóry szlachetnieją wraz z upływem czasu. Są odporne na przetarcia i zniszczenia, a także na wodę oraz kurz. Ponadto to, co najistotniejsze o każdej porze roku: skóra naturalna zapewnia cyrkulację powietrza wewnątrz buta - stopa oddycha, bakterie i grzyby nie mają szans się rozwinąć, o niezbyt przyjemnym zapachu nie wspominając. W przeciwieństwie do tkanin i materiałów syntetycznych, skóra naturalna jest całkowicie bezpieczna i nie powoduje alergii. W procesie jej garbowania używane są bowiem substancje pochodzenia naturalnego, takie jak: garbniki roślinne, żółtka jajek, sole mineralne i tłuszcze. Obuwie ze sztucznych materiałów natomiast może zawierać toksyczne chemikalia, które nie są obojętne dla Twojego zdrowia. Dlatego tak ważne jest, aby przywiązywać wagę do rodzaju i jakości materiałów, z których zrobione jest obuwie. Dziś nic Cię nie ogranicza: możesz wybrać skórzane obuwie, dopasowane do Twojego indywidualnego stylu - zarówno eleganckie, jak i sportowe, które będzie modne, funkcjonalne i wytrzymałe. Poniżej znajdziesz przydatne informacje o tym, na co zwrócić uwagę podczas zakupu skórzanych butów i jak o nie dbać, aby były dobrą inwestycją na lata.
Jak odróżnić skórę naturalną od skóry syntetycznej?
Aby odróżnić skórę naturalną od skóry syntetycznej, przede wszystkim przyjrzyj się wewnętrznej stronie: skóra naturalna od spodu ma charakterystyczną, włoskowatą strukturę meszku – jest włóknista i matowa. Skóra syntetyczna z kolei z reguły jest podklejona lub podszyta tekstylnym materiałem. Łatwo możesz również sprawdzić autentyczność skórzanych butów, polegając na swoim węchu: skóra naturalna ma specyficzny, własny zapach o różnym stopniu intensywności w zależności od sposobu garbowania i wykończenia, a skóra sztuczna natomiast nie ma zapachu lub wyraźnie pachnie gumą czy innymi, syntetycznymi materiałami. W ocenie pomoże Ci również tzw. „chwyt skóry”, to znaczy: skóra naturalna ma „miękki chwyt”, czyli jest miękka, bardziej elastyczna i delikatna w przeciwieństwie do twardej i sztywnej skóry sztucznej. Możesz również przeprowadzić test z kroplą wody – on pozwoli Ci stwierdzić, z jakiej jakości skórą masz do czynienia. Skóra naturalna ma pory i „oddycha”, dlatego woda powinna pozostawić mokrą plamę, która po chwili wyschnie. W przypadku gorszej jakości skóry tak się nie stanie, a nawet mogą pojawić się pewne odbarwienia. Pamiętaj, że faktura obuwia ze skóry naturalnej powinna być nierównomierna.
Jakie są rodzaje skór wykorzystywanych do produkcji obuwia?
Oprócz podstawowego podziału na skóry naturalne (czyli skóry pozyskiwane ze zwierząt, poddane garbowaniu i wykończeniu w celu zwiększenia ich trwałości i walorów estetycznych) i skóry syntetyczne (sztuczne, eco-skóry, skóry ekologiczne, imitacja skóry), można wyróżnić jeszcze kilka rodzajów skór naturalnych:
1. skóry licowe: Skóra licowa to odpowiednio wyprawiona wierzchnia warstwa skóry o gładkiej strukturze, bardziej odporna na zabrudzenia i wilgoć. Proces licowania polega na mechanicznej obróbce i pokryciu skóry odpowiednimi woskami. Najczęściej stosowanymi skórami licowymi są skóry bydlęce, delikatniejsze natomiast to: skóry cielęce, z jagniąt, z koźląt. Wyjątkowo trwała, elastyczna i bardzo odporna na działanie wilgoci jest skóra Cordovan wyprawiana z tylnej części końskich grzbietów.
2. skóry szorstkie, czyli skóry zamszowe (zamsz, welur, skóra welurowa, suede) i skóry nubukowe (nubuck, nubuk). Zamsz jest odpowiednio obrobioną odwrotną częścią skóry z „meszkiem” o zdecydowanie dłuższym włosiu niż w przypadku nubuku (widoczne pojedyncze włókna). Nubuck jest subtelnie przeszlifowaną wierzchnią częścią skóry, daje to efekt delikatnego, aksamitnego meszku. Te rodzaje skór są bardziej podatne na zabrudzenia, uszkodzenia i wilgoć - dlatego wymagają częstego czyszczenia i konserwacji.
3. skóry lakierowane, czyli lakierki lub inaczej patent leather.
4. skóry egzotyczne, czyli skóry z gadów, jak na przykład: jaszczurka czy wąż.
W ofercie S’portofino znajdziesz między innymi bardzo ciekawy model ręcznie wykonanych, skórzanych butów włoskiej marki Montelliana – model Alberto. Wytworzony w manufakturze rzemieślniczej, ze skóry licowej, garbowanej roślinnie, wykończony unikatowym efektem starzonego drewna „zjadanego przez robaki”. To klasyczne, eleganckie, a jednocześnie wyjątkowe obuwie. Jeśli natomiast szukasz butów, które będą prezentować nieco bardziej sportowego ducha i również idealnie sprawdzą się w sezonie jesienno-zimowym, to wybierz buty z włoskiej, bydlęcej skóry licowej marki Dolomite – model Cinquantaquattro, dostępny w kilku fasonach i kolorach.
Jak dbać o obuwie ze skóry naturalnej?
O trwałości skórzanych butów niewątpliwie zdecyduje ich jakość, jednak nie tylko – bardzo istotne znaczenie ma również to, czy i jak będziesz je pielęgnować. Przekonaj się, że nie jest to trudna sztuka, a poświęcenie chwili na regularne zabiegi sprawi, że będziesz cieszyć się pięknem obuwia bardzo długo. Pamiętaj, aby dostosować sposób pielęgnacji do rodzaju skóry. Jedna z najważniejszych kwestii to impregnacja – wprawdzie producent przygotowuje odpowiednio buty, jednak warto właśnie od tego rozpocząć właściwe użytkowanie. Impregnacja obuwia chroni je przed wilgocią, przemakaniem oraz wnikaniem brudu głęboko w materiał.
W przypadku butów ze skóry licowej proces zaczynaj od ściągnięcia sznurówek, a następnie wilgotną, bawełnianą szmatką usuń wszelkie zabrudzenia, jak błoto czy kurz. Zastosuj odpowiedni preparat do impregnacji, dedykowany temu rodzajowi skóry – nałóż na cały materiał i poczekaj aż wyschnie, tę czynność powtarzaj do momentu aż preparat przestanie wsiąkać w buta. Jeśli chodzi natomiast o czyszczenie, to najlepiej korzystać z bezbarwnych produktów do tego przeznaczonych. Kiedy obuwie będzie czyste i suche (susz je w temperaturze pokojowej, z dala od źródeł ciepła), możesz je wypastować, rozprowadzając pastę również bawełnianą szmatką, a potem miękką szczotką wcierając preparat w skórę. Na koniec, po wyschnięciu, wypoleruj obuwie specjalną rękawicą lub miękką szmatką.
Obuwie ze skóry szorstkiej jak zamsz czy nubuk wymaga specjalnie przeznaczonych do tego szczotek, które usuną zanieczyszczenia, ale jednocześnie zachowają aksamitną strukturę skóry. Szczotki te mają dwie końcówki: gumową, służącą do pierwszego etapu usuwania zabrudzeń (np. zaschniętego błota) oraz nylonowo-miedzianą, dzięki której pozbędziesz się głęboko zalegającego kurzu oraz ułożysz włosie. Oczywiście również do tego typu skóry dostępne są odpowiednie preparaty do impregnacji.
Męskie buty skórzane w S'portofino