Ładuję...

Buty skórzane

Dla niego: buty skórzane – na co zwracać uwagę?

Buty ze skóry naturalnej jak wino? Dokładnie! Dobrze zaprojektowane i wykonane z wysokiej jakości skóry szlachetnieją wraz z upływem czasu. Są odporne na przetarcia i zniszczenia, a także na wodę oraz kurz. Ponadto to, co najistotniejsze o każdej porze roku: skóra naturalna zapewnia cyrkulację powietrza wewnątrz buta - stopa oddycha, bakterie i grzyby nie mają szans się rozwinąć, o niezbyt przyjemnym zapachu nie wspominając. W przeciwieństwie do tkanin i materiałów syntetycznych, skóra naturalna jest całkowicie bezpieczna i nie powoduje alergii. W procesie jej garbowania używane są bowiem substancje pochodzenia naturalnego, takie jak: garbniki roślinne, żółtka jajek, sole mineralne i tłuszcze. Obuwie ze sztucznych materiałów natomiast może zawierać toksyczne chemikalia, które nie są obojętne dla Twojego zdrowia. Dlatego tak ważne jest, aby przywiązywać wagę do rodzaju i jakości materiałów, z których zrobione jest obuwie. Dziś nic Cię nie ogranicza: możesz wybrać skórzane obuwie, dopasowane do Twojego indywidualnego stylu - zarówno eleganckie, jak i sportowe, które będzie modne, funkcjonalne i wytrzymałe. Poniżej znajdziesz przydatne informacje o tym, na co zwrócić uwagę podczas zakupu skórzanych butów i jak o nie dbać, aby były dobrą inwestycją na lata.

Męskie buty skórzane - na co zwracać uwagę
Męskie buty skórzane - na co zwracać uwagę

Jak odróżnić skórę naturalną od skóry syntetycznej?

Aby odróżnić skórę naturalną od skóry syntetycznej, przede wszystkim przyjrzyj się wewnętrznej stronie: skóra naturalna od spodu ma charakterystyczną, włoskowatą strukturę meszku – jest włóknista i matowa. Skóra syntetyczna z kolei z reguły jest podklejona lub podszyta tekstylnym materiałem. Łatwo możesz również sprawdzić autentyczność skórzanych butów, polegając na swoim węchu: skóra naturalna ma specyficzny, własny zapach o różnym stopniu intensywności w zależności od sposobu garbowania i wykończenia, a skóra sztuczna natomiast nie ma zapachu lub wyraźnie pachnie gumą czy innymi, syntetycznymi materiałami. W ocenie pomoże Ci również tzw. „chwyt skóry”, to znaczy: skóra naturalna ma „miękki chwyt”, czyli jest miękka, bardziej elastyczna i delikatna w przeciwieństwie do twardej i sztywnej skóry sztucznej. Możesz również przeprowadzić test z kroplą wody – on pozwoli Ci stwierdzić, z jakiej jakości skórą masz do czynienia. Skóra naturalna ma pory i „oddycha”, dlatego woda powinna pozostawić mokrą plamę, która po chwili wyschnie. W przypadku gorszej jakości skóry tak się nie stanie, a nawet mogą pojawić się pewne odbarwienia. Pamiętaj, że faktura obuwia ze skóry naturalnej powinna być nierównomierna.

Męskie buty skórzane - na co zwracać uwagę

Jakie są rodzaje skór wykorzystywanych do produkcji obuwia?

Oprócz podstawowego podziału na skóry naturalne (czyli skóry pozyskiwane ze zwierząt, poddane garbowaniu i wykończeniu w celu zwiększenia ich trwałości i walorów estetycznych) i skóry syntetyczne (sztuczne, eco-skóry, skóry ekologiczne, imitacja skóry), można wyróżnić jeszcze kilka rodzajów skór naturalnych:

 

1. skóry licowe: Skóra licowa to odpowiednio wyprawiona wierzchnia warstwa skóry o gładkiej strukturze, bardziej odporna na zabrudzenia i wilgoć. Proces licowania polega na mechanicznej obróbce i pokryciu skóry odpowiednimi woskami. Najczęściej stosowanymi skórami licowymi są skóry bydlęce, delikatniejsze natomiast to: skóry cielęce, z jagniąt, z koźląt. Wyjątkowo trwała, elastyczna i bardzo odporna na działanie wilgoci jest skóra Cordovan wyprawiana z tylnej części końskich grzbietów.
2. skóry szorstkie, czyli skóry zamszowe (zamsz, welur, skóra welurowa, suede) i skóry nubukowe (nubuck, nubuk). Zamsz jest odpowiednio obrobioną odwrotną częścią skóry z „meszkiem” o zdecydowanie dłuższym włosiu niż w przypadku nubuku (widoczne pojedyncze włókna). Nubuck jest subtelnie przeszlifowaną wierzchnią częścią skóry, daje to efekt delikatnego, aksamitnego meszku. Te rodzaje skór są bardziej podatne na zabrudzenia, uszkodzenia i wilgoć - dlatego wymagają częstego czyszczenia i konserwacji.
3. skóry lakierowane, czyli lakierki lub inaczej patent leather.
4. skóry egzotyczne, czyli skóry z gadów, jak na przykład: jaszczurka czy wąż.

W ofercie S’portofino znajdziesz między innymi bardzo ciekawy model ręcznie wykonanych, skórzanych butów włoskiej marki Montellianamodel Alberto. Wytworzony w manufakturze rzemieślniczej, ze skóry licowej, garbowanej roślinnie, wykończony unikatowym efektem starzonego drewna „zjadanego przez robaki”. To klasyczne, eleganckie, a jednocześnie wyjątkowe obuwie. Jeśli natomiast szukasz butów, które będą prezentować nieco bardziej sportowego ducha i również idealnie sprawdzą się w sezonie jesienno-zimowym, to wybierz buty z włoskiej, bydlęcej skóry licowej marki Dolomitemodel Cinquantaquattro, dostępny w kilku fasonach i kolorach.

Męskie buty skórzane - na co zwracać uwagę

Jak dbać o obuwie ze skóry naturalnej?

O trwałości skórzanych butów niewątpliwie zdecyduje ich jakość, jednak nie tylko – bardzo istotne znaczenie ma również to, czy i jak będziesz je pielęgnować. Przekonaj się, że nie jest to trudna sztuka, a poświęcenie chwili na regularne zabiegi sprawi, że będziesz cieszyć się pięknem obuwia bardzo długo. Pamiętaj, aby dostosować sposób pielęgnacji do rodzaju skóry. Jedna z najważniejszych kwestii to impregnacja – wprawdzie producent przygotowuje odpowiednio buty, jednak warto właśnie od tego rozpocząć właściwe użytkowanie.  Impregnacja obuwia chroni je przed wilgocią, przemakaniem oraz wnikaniem brudu głęboko w materiał. 

Męskie buty skórzane - na co zwracać uwagę

W przypadku butów ze skóry licowej proces zaczynaj od ściągnięcia sznurówek, a następnie wilgotną, bawełnianą szmatką usuń wszelkie zabrudzenia, jak błoto czy kurz. Zastosuj odpowiedni preparat do impregnacji, dedykowany temu rodzajowi skóry – nałóż na cały materiał i poczekaj aż wyschnie, tę czynność powtarzaj do momentu aż preparat przestanie wsiąkać w buta. Jeśli chodzi natomiast o czyszczenie, to najlepiej korzystać z bezbarwnych produktów do tego przeznaczonych. Kiedy obuwie będzie czyste i suche (susz je w temperaturze pokojowej, z dala od źródeł ciepła), możesz je wypastować, rozprowadzając pastę również bawełnianą szmatką, a potem miękką szczotką wcierając preparat w skórę. Na koniec, po wyschnięciu, wypoleruj obuwie specjalną rękawicą lub miękką szmatką.

Męskie buty skórzane - na co zwracać uwagę
Męskie buty skórzane - na co zwracać uwagę

Obuwie ze skóry szorstkiej jak zamsz czy nubuk wymaga specjalnie przeznaczonych do tego szczotek, które usuną zanieczyszczenia, ale jednocześnie zachowają aksamitną strukturę skóry. Szczotki te mają dwie końcówki: gumową, służącą do pierwszego etapu usuwania zabrudzeń (np. zaschniętego błota) oraz nylonowo-miedzianą, dzięki której pozbędziesz się głęboko zalegającego kurzu oraz ułożysz włosie. Oczywiście również do tego typu skóry dostępne są odpowiednie preparaty do impregnacji.

Męskie buty skórzane w S'portofino

Nowa kolekcja butów Dolomite

Wczytaj czat