Ładuję...

Kaski rowerowe

Kask rowerowy – jak wybrać odpowiedni dla siebie

Kask rowerowy to coś więcej niż modny gadżet uzupełniający resztę kolarskiego ubioru. Większość współcześnie produkowanych modeli odznacza się wysokim poziomem oferowanej ochrony i wydajną wentylacją. W przypadku kasków typowo wyczynowych równie ważny jest ich kształt zoptymalizowany pod kątem jak najlepszej aerodynamiki. Najbardziej zaawansowane wersje są zaprojektowane w taki sposób, że nawet po wielu godzinach jazdy prawie nie czuć ich na głowie. Nowoczesne kaski są przy tym wyjątkowo estetyczne i daleko im do siermiężnych modeli z początku tego stulecia. Swoim wyglądem zaskakują wielością kształtów, kolorów i modną stylistyką. Niezależnie czy określasz siebie mianem rowerzysty lub kolarza, bez problemu znajdziesz kask odpowiedni do swoich potrzeb. Szeroka oferta obecnie produkowanych modeli rozciąga się od wersji typowo miejskich przez szosowe, górskie i te dla dzieci. W kwestii wyboru nie zapomniano oczywiście o podziale na modele typowo damskie i męskie. Dalsza część tekstu pomoże Ci zrozumieć, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze odpowiedniego dla siebie kasku.

Kaski rowerowe POC

Kaski szosowe – idealne na trening i wyścig

Ten typ kasku jest powszechnie stosowany przez zawodowych kolarzy i pozostałych rowerzystów szosowych. Pierwsze modele tego typu w niczym nie przypominały tych obecnie produkowanych. Na ogół składały się z połączonych ze sobą skórzanych pasów, i sprężystego wypełnienia mającego odpowiadać za komfort i ochronę. Współczesne kaski szosowe to zaawansowane modele, łączące bardzo niską wagę z wysokim poziomem ochrony głowy, wydajną wentylacją i nie rzadko znakomitą aerodynamiką. Ich znakiem rozpoznawczym jest brak charakterystycznego daszka, typowego dla modeli zaprojektowanych do jazdy w terenie. Projektuje się je pod kątem możliwie jak najwyższej wydajności. Ich konstrukcja ma aktywnie wspierać kolarza w uzyskiwaniu możliwie jak najwyższych osiągów. Właśnie z tego powodu kształt większości z nich optymalizuje się pod kątem jak najlepszej aerodynamiki. Takie są chociażby kaski szosowe do jazdy na czas i modele triathlonowe. Te łatwo rozpoznać ze względu na opływowy kształt przypominający kroplę wody. Liderem w produkcji tego typu kasków jest włoska marka Rudy Project. The Wing to najnowszy aerodynamiczny model tego producenta. Dzięki naukowo opracowanej geometrii maksymalizuje aerodynamikę niezależnie od pozycji zajmowanej przez kolarza.

Najlepszą włoską jakość kasku rowerowego prezentuje Rudy Project
Kaski rowerowe POC to idealny wybór dla rowerzystów i kolarzy.

Pozostałą grupę stanowią wszechstronne kaski szosowe, które z powodzeniem wykorzystuje się w trakcie wyścigów i treningów. Jeszcze kilka lat temu większość nich posiadała liczne otwory wentylacyjne i bardzo agresywny wygląd. Obecnie upodabnia się je do aerodynamicznych modeli do jazdy na czas. Zamiast dużej liczby otworów stosuje się masywne wloty powietrza o odpowiednio zaprojektowanym kształcie. To właśnie dzięki nim powstają specjalne kanały wewnątrz kasku, przez które przepływa swobodnie powietrze.

Konstrukcja tego typu aktywnie pomaga w schładzaniu głowy. Aktywnie uczestniczy także w możliwie jak najbardziej aerodynamicznym rozprowadzaniu strumienia powietrza. Wspomniane technologie odnajdziesz chociażby w dwóch wszechstronnych modelach szosowych takich jak Rudy Project Volantis czy Rudy Project Spectrum. Równie warte zainteresowania są kaski szwedzkiej marki POC. Dwa szczególnie godne polecenia kaski tego producenta to modele POC Octal oraz POC Ventral Air Spin.

Kaski MTB – do jazdy w terenie górskim

Jeszcze do niedawna stanowiły najbardziej wszechstronną rodzinę rowerowych kasków. Większość z nich była wykorzystywana zarówno do jazdy w terenie jak i użytkowania w mieście. Po zdjęciu daszka z powodzeniem spełniały także rolę wersji szosowych. Taka sytuacja wynikała w pewien sposób ze stosunkowo małej oferty rynkowej i stopniowego ugruntowywania się poszczególnych dyscyplin rowerowych. Współczesne kaski do jazdy w terenie to zaawansowane konstrukcje o zupełnie innej budowie oraz przeznaczeniu niż modele szosowe i miejskie. Ich kształt jest zauważalnie masywniejszy a konstrukcja poszczególnych części skorupy dużo bardziej rozbudowana. Łatwo rozpoznawalnym elementem kasków MTB jest ich daszek. Jego rolą jest ochrona przed słońcem, spływającym po kasku deszczem, czy uderzeniami gałęzi. W zdecydowanej większości wypadków da się go szybko zdemontować. Zaawansowane modele oferują także możliwość regulacji kąta jego położenia i łatwej wymiany w przypadku jego uszkodzenia.

Męskie i damskie kaski rowerowe - wybierz najlepszy dla siebie.
Odpowiednia konstrukcja kasku rowerowego zapewnia bezpieczeństwo w każdych warunkach.

Ogromną popularnością wśród fanów górskiej jazdy cieszą się ostatnio tzw. kaski trailowe (ścieżkowe) i bardzo do nich zbliżone modele enduro. W obu przypadkach mowa o kaskach z mocno rozbudowaną tylną konstrukcją skorupy. Znaczne przedłużenie tylnej części kasku procentuje zwiększonym poziomem ochrony potylicy. Kaski tego typu często też głębiej leżą na głowie i w rezultacie lepiej osłaniają newralgiczne miejsca (np. skronie).

Standardowym elementem wyposażenia tych kasków jest regulowany i wymienny daszek. W najbardziej zaawansowanych modelach montuje się także specjalny uchwyt na gogle. Dzięki niemu gogle zawsze pozostają we właściwym położeniu. Sam uchwyt zapobiega także ich przypadkowemu zagubieniu. Wymienione rozwiązania posiadają bardzo cenione kaski takie jak chociażby Rudy Project PROTERA+ i POC Tectal Race Spin.

W przypadku dyscyplin kolarstwa górskiego takich jak downhill (zjazd), freeride czy ekstremalne enduro stosuje się kaski typu full face. Chodzi o modele zakrywające całą głowę rowerzysty łącznie ze szczęką. Kaski tego typu mocno przypominają te wykorzystywane w motocrossie. Dzięki mocno rozbudowanej konstrukcji zapewniają wyjątkowo wysoki poziom oferowanej ochrony. Są obowiązkowym elementem wyposażenia podczas startów w grawitacyjnych dyscyplinach kolarstwa górskiego. Jeśli więc szukasz kasku o najwyższym stopniu ochrony wybierz model Rudy Project Avenger.

Kaski miejskie – styl i ochrona

Podobnie jak w przypadku kasków MTB, budowę miejskich modeli również zoptymalizowano pod kątem zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa. W dużej mierze wynika to z faktu wielu potencjalnych zagrożeń, z którymi musi się mierzyć każdy miejski rowerzysta. Z tego właśnie powodu miejskie modele pokrywają stosunkowo dużą powierzchnię głowy. W wielu przypadkach oferują także dodatkową ochronę potylicy. Bardzo często nie brak im także dyskretnego daszka zapewniającego minimum niezbędnej ochrony.

W trakcie projektowania kasków tego typu równie ważny nacisk postawiono na modny wygląd i funkcjonalność. W odróżnieniu od sportowych modeli, te typowo miejskie mają idealnie pasować swoim stylem do noszonego na co dzień ubioru. Z tego powodu nie rzucają się w oczy tak jak wyczynowe modele. Na ogół odznaczają się także bardziej stonowaną kolorystyką. Praktycznym detalem są także odblaskowe elementy, które znacząco podwyższają bezpieczeństwo w trakcie jazdy po zmroku. Świetnym przykładem tego typu kasku jest Rudy Project Central.

Męskie i damskie kaski rowerowe to konieczność, gdy dbasz o swoje bezpieczeństwo w mieście.
Kaski rowerowe sprawdzą się nie tylko podczas sportów wyczynowych, ale również w mieście.

Bezpieczeństwo przede wszystkim – o czym powinien pamiętać każdy użytkownik kasku

Atrakcyjny wygląd i niska waga to nie jedyne kryteria, które powinny decydować o zakupie konkretnego modelu. O wiele istotniejszy jest aspekt związany z poziomem oferowanej ochrony. O tym czy dany kask jest rzeczywiście dopuszczony do jazdy na rowerze informuje zawsze specjalna nalepka lub wytłoczenie. W tym przypadku chodzi o wewnętrzne oznaczenie informujące o zgodności danego modelu z normą bezpieczeństwa EN 1078. Kask, który nie spełnia tej normy, nie zapewni należytej ochrony. Równie ważna jest kwestia okresu jego eksploatacji. W większości przypadków informację o czasie użytkowania można znaleźćw instrukcji producenta. W przeważającej większości to okres maksymalnie 5 lat. Po upływie tego czasu kask nie jest w stanie gwarantować tak samo wysokiego poziomu bezpieczeństwa, jak w chwili, gdy był zupełnie nowy. Znaczący wpływ ma na to szkodliwe działanie promieniowania UV. Po wspomnianych 5 latach użytkowania materiały konstrukcyjne tracą swoje pierwotne właściwości ochronne, a sam kask powinien zostać wymieniony na nowy.

Kask rowerowy należy wymieniać co 5 lat.

Na koniec najważniejsza kwestia. Kask, który ochronił Twoją głowę w trakcie wypadku niestety nie będzie się nadawał do ponownego użycia. Podczas zderzenia pochłonął siłę uderzenia i w ten sposób ochronił głowę. Raz a dobrze spełnił stawiane przed nim zadanie. Niekiedy taki kask nie będzie nosił większych śladów po uderzeniu. Niestety bardzo często jego wewnętrzna struktura została naruszona i dlatego właśnie powinien zostać wymieniony na nowy.

POZNAJ KOLARSKĄ OFERTĘ S'PORTOFINO

Kaski rowerowe - nowa kolekcja.

 

Wczytaj czat