Trwała tkanina w charakterystyczne drobne oczka, komfortowy, elegancki kołnierz, krótki rękaw i kultowy krokodyl. Jaka jest najbardziej znana koszulka na świcie? Polo Lacoste. Produkt, który od lat łączy w sobie sportową wygodę z francuskim szykiem. Produkt, który powstał z pasji do sportu, miłości do stylu i przekonania o tym, że pewne uniwersalne zasady obowiązują w każdej grze, nawet w modzie i biznesie.

René Lacoste to legenda światowego tenisa. Pochodzący z francji sportowiec słynął nie tylko z wyśmienitej gry, która w 1927 zapewniła mu wygraną turniejów z cyklu Wielkiego Szlema, ale także z oryginalnego stylu opartego na intuicyjnej elegancji i silnego przywiązania do kultury fair play. Nazywany Aligatorem Lacoste, całkowicie zdominował tenis lat 20. XX wieku. Skąd wziął się ten przydomek? Najkrócej mówiąc ze słabości René do francuskiego szyku. W 1923 tenisista zachwycił się walizką ze skóry aligatora, którą upatrzył sobie w Bostonie. Jego trener obiecał, że kupi mu tę walizkę, jeśli tylko Lacoste zdobędzie Puchar Davisa. Tak też się stało i odtąd René był właścicielem tytułu, eleganckiej walizki i nowego pseudonimu. Kilka lat później, artysta Robert George stworzył dla tenisisty słynnego krokodyla, który do dziś jest symbolem marki Lacoste. Marki, której początek datuje się na się na rok 1933. Wtedy to René pojawił się na korcie w białej koszuli z odciętymi rękawami - to była pierwsza koszulka polo i początek historii jednego z najsłynniejszych brandów świata sportu i mody. Lacoste budował firmę wspólnie z żoną Simone, wielce utalentowaną, światowej sławy golfistką. Dlatego też marka ma tak silne korzenie zarówno w tenisie, jak i golfie.

Nie bez znaczenia jest zresztą elegancki styl obu dyscyplin, który bez wysiłku odnaleźć można w produktach Lacoste. Początkowo René i Simone skupili się na produkcji białych koszulek polo, do produkcji których wybrali petit piqué - trwałą i elastyczną tkaninę w drobne oczka, dzianą z bawełny we francuskim Troyes. Dopiero w latach 50. pojawiły się inne niż biały kolory koszulek. Dziś kolekcja Lacoste jest niezwykle bogata i zdecydowanie wykracza poza świat sportu i mody. Poza odzieżą sportową, marka oferuje także perfumy, wyroby skórzane, okulary przeciwsłoneczne i obuwie. Niemniej, to koszulka polo z charakterystycznym krokodylem wciąż jest najbardziej kultowym produktem Lacoste - zarówno w świecie sportu, jak i mody. Ukochany model René - L.12.12 - to po dziś dzień ukochana koszulka miłośników marki. Co więcej, mimo unowocześnienie technologii i wprowadzenia wielu technicznych rozwiązań i sportowych patentów, metody produkcji koszulek Lacoste pozostają niezmienne od lat. Nie zmiania się wygląd tkaniny, symbol krokodyla złożony z około 1600 szwów oraz ręczne łączenie wszystkich elementów oraz wzmocnienie struktury ubrania oplotem w okolicy kołnierza i rękawów. Nie zmiania się też sportowa nonszalancja i francuska elegancja, z których słynie Lacoste.

Lacoste to jednak nie tylko moda i sport, to także fair play i duch jedności, współpracy i lojalności rodem z  opowieści o legendarnych muszkieterach. Dlatego w 2006 roku marka zainicjowała powstanie Fundacji Lacoste, która pomaga młodzieży znajdującej się w trudnej sytuacji, dając wsparcie i ułatwiając integrację społeczną między innymi poprzez naukę gry w tenisa i golfa. Lacoste to także odpowiedzialność. Dlatego w 2018 roku, na 85. urodziny marki, zdecydowano się wykorzystać globalny zasięg Lacoste i zwrócić uwagę na palące problemy naszej planety poprzez projekt Save our Species. Z tej okazji przygotowano specjalną linię produktów, na których słynny krokodyl został zastąpiony przez przedstawicieli dziesięciu zagrożonych wymarciem gatunków. Jesteśmy dumni, że marka z tak wspaniałą historią, wartościowym dziedzictwem i ideałami, które podzielamy, jest częścią S’portofino.