Peuterey

Kolekcja Peuterey dostępna w salonie S'portofino

Peuterey to włoska marka, która specjalizuje się w produkcji niezobowiązujących kurtek, parek i płaszczy, które stanowią gwarancję prawdziwie włoskiej nonszalancji. Kolekcja FW18/19 stworzona przez Federico Curradi (dyrektor Peuterey od 2015 roku) stanowi hołd dla niezwykłych marzycieli - kobiet i mężczyzn, którzy zdecydowali się pokonać niebiosa, w imię ideałów. Piloci Amelia Earhart i Charles Lindbergh stanowili główną inspirację do stworzenia najnowszej kolekcji.

Bawełniana  parka, zdobione łaty i wielofunkcyjne kieszonki nadają najnowszej kolekcji Peuterey militarnego charakteru. Kurtka bomber zapewniająca wysoki komfort termiczny z funkcjonalnymi zamkami to synononim lotniczych stylizacji. Odcienie przygaszonej, ciemnej zieleni i gołębiego niebieskiego przełamane zostały czernią. Marka, z roku na rok, wdraża innowacje technologiczne. Kurtki są odporne na warunki atmosferyczne, dzięki opatentowanemu zabiegowi mycia piaskiem. Wełna Bregovic, absolutnie naturalna, a zarazem wodoodporna, nadaje całej kolekcji surowego charakteru, który przełamany zostaje przez futrzane wykończenia. 

#REALITYTELLING, bo ubranie to nie kostium

To, co wyróżnia Peuterey spośród innych marek, to specyficzna filozofia i unikalne podejście do mody, która - jak podkreśla Angelo Flaccavento, w manifeście marki - zmieniła się dziś w fikcję. Dziś chodzi o udawanie, popisywanie się, bezsensowne wyrażanie bogactwa poprzez bezduszne ubrania. Nic nie jest takie, jakie się wydaje. Moda jest sensacją, zwiastuje dziwaczność graniczącą z farsą i próżnością, staje się bezużyteczna. I chociaż, życie jest sceną, to przecież gra musi się kiedyś kończyć. Dzisiejsza moda jest zbyt szybka, destrukcyjna w swych nieskończonych cyklach, zaprzecza postępowi i konsekwencji. Tymczasem to ponadczasowość stanowi uspokajająca jakość. Moda nie rozmawia już z ludźmi, ucieka w sferę samolubnych obrazów, staje się błyszczącą efemerydą, która po chwili rozmywa się w niepamięci. 

Peuterey wzywa do zmiany! Projektowanie mody powinno przybierać formy, które są zgodne z funkcją. Odzież powinna przede wszystkim zaspokajać potrzebę reprezentowania siebie w społeczeństwie, będąc jednocześnie czymś użytecznym i w pełni funkcjonalnym. Przecież rzeczywistość rozumiana jako codzienność jest o wiele trudniejsza niż fikcja, bo wymaga ogromnego wysiłku bycia sobą. To ubranie powinno podążać za osobą, tak żebyśmy spotykali człowieka, a nie wzory, które ma na sobie. Peuterey wzywa też do nowego realizmu, takiego, który projektuje modę dla klientów, a nie na odwrót. Stąd ubrania funkcjonalne, modułowe, elastyczne, wręcz mundurowe - dla ludzi, którzy myślą, marzą i tworzą. Peuterey manifestuje odzież demokratyczną, użyteczną, służącą użytkownikowi, stawiającą go na pierwszym planie w myśl reguły, że to osoba jest ważniejsza niż ubranie.

Peuterey kieruje swój przekaz do osób, których nie interesuje ekshibicjonizm, bo nie mają czasu na tego typu małostkowość. Czuje związek z ludźmi, którzy oddają się społeczności, tworzą więzi, rodziny - muszą być ubrani, a nie przebrani. Dlatego marka dokłada wszelkich starań, by dostarczać projekty ponadczasowe. Prawda, uczciwość i celowość, to według Peuterey nowy luksus. W czasach, gdy moda znika w niebezpiecznych krainach opowiadania historii, Peuterey wyznaje filozofię #realitytelling oddając historę w ręce swoich klientów.