Y-3

Y3

Japońska marka Y-3, stworzona przez designera Yohji’ego Yamamoto, powstała z woli projektowania sportowych ubrań, które oprócz funkcjonalności cechowałyby się niepowtarzalnym i unikatowym designem. Marka funkcjonuje już ponad 10 lat, skutecznie przykuwając uwagę indywidualistów oraz miłośników mody, poszukujących w ubraniach użytkowości oraz pierwiastka sztuki nowoczesnej. Flagowe butiki Y-3 otwarto w najważniejszych, modowych lokalizacjach, poczynając od Nowego Jorku, przez Paryż i Pekin, aż po Tokyo – miejsce zamieszkania Y. Yamamoto. I to właśnie energia wielkich miast jest dla projektanta inspiracją. "Y" w nazwie to skrót od imienia Yohji Yamamoto, "3" oznacza "Markę z Trzema Paskami" a "-" to symbol ich współpracy.

Y-3

Kolekcje, które zaskakują z sezonu na sezon, są industrialne, modernistyczne i skonstruowane według uporządkowanego chaosu. Zdominowane przez biel i czerń oraz futurystczne fasony, zachwycają entuzjastów komfortowego stylu, którzy chcą i potrafią bawić się modą. Yamamoto czepie z energii metropolii, obserwując jej mieszkańców. Nieustający, globalny sukces i rozwój marki osiągnięto dzięki nowoczesnemu, ascetycznemu spojrzeniu na potrzeby jej odbiorców. Ogromny wpływ na rozpoznawalność marki mają charakterystyczne trzy białe paski marki Adidas, z którą projektant współpracuje. 

Y-3
Y-3

Yohji Yamamoto - sylwetka artysty

Yohji Yamamoto jest znany z awangardowego ducha swoich ubrań, jego charakterystyczne, duże sylwetki w czerni lubują się w oryginalnych fakturach i imponujących draperiach. Urodzony w Tokio Yamamoto krawiectwo ma w genach - jego matka była krawcową i prowadziła sklep odzieżowy w Kabukicho, rozrywkowej dzielnicy Shinjuku. Choć Yohji ukończył studia prawnicze, to szybko zdał sobie sprawę, że paragrafy i sale sądowe nie są mu pisane. „Nie chciałem dołączyć do zwykłego społeczeństwa” - powiedział BoF. „Więc powiedziałem mamie po ukończeniu studiów… chcę ci pomóc.” Matka Yamamoto pozwoliła mu pracować w swoim sklepie i zgodziła się, by uczył się tam krawiectwa. Na jej prośbę zapisał się również do Bunka Fashion College, znanej dziś szkoły dla projektantów, którą ukończyli między innymi Kenzo Takada, Junyi Watanabe i oczywiście sam Yamamoto. 

W nagrodę za ukończenie Bunki Yohji wyjechał na rok do Paryża, ale dopiero po powrocie do Japonii, zaczął odkrywać swój prawdziwy głos. Założył małą firmę, specjalizował się w szyciu odzieży ready-to-wear, która powoli zdobywała nabywców we wszystkich większych miastach Japonii. Sukces zwrócił jego myśli z powrotem do Paryża - na początku lat 80. Yamamoto wrócił do stolicy Francji, aby otworzyć swój pierwszy europejski sklep. Od tego czasu Yamamoto zdobył globalną grupę oddanych fanów. Jego dwie główne linie, Yohji Yamamoto i Y"s, są dostępne w luksusowych domach towarowych na całym świecie. Yamamoto był też wielokrotnie doceniany za swój wkład w modę. Zdobył wiele nagród, w tym: Chevalier z Ordre des Arts et des Lettres, Medal of Honor with Purple Ribbon, Ordre national du Mérite, Royal Designer for Industry i Master of Design Award od Fashion Group International.

Jesień/Zima2020

Najnowsza kolekcja Yamamoto, to hołd złożony prostocie, która niezmiennie towarzyszy w projektach marki. Formy urzekają swoją konstrukcją, są niczym origami, które współgrają z sylwetką. Kształt, cięcia, asymetria i subtelna objętność - to wszystko składa się na minimalistyczne, odrobinę tajemnicze sylwetki. Y-3 to ponadczasowe połączenie sportowego luzu z prawdziwym kunsztem oraz sztuką japońską. Czerń i srebrny odcień szarości to kolory przewodnie, które dodają także elegancji, nie tracąc przy tym swobody. Kolekcja jest stworzona dla miłośników prostoty i minimalizmu w nowoczesnym wydaniu.  

Y-3