Niezbędne akcesoria turystyczne w góry
Niezależnie od tego, czy w góry wybierasz się po to, by odpocząć od zgiełku miasta czy po to, by intensywnie trenować bieganie, w każdej z tych sytuacji potrzebujesz odpowiedniego wyposażenia. Dzięki akcesoriom turystycznym w góry możesz liczyć na pełen komfort zarówno podczas spacerów, jak i trekkingu czy MTB. Wygoda to jednak nie wszystko – istotne jest również bezpieczeństwo. Je również zapewniają dobrej jakości akcesoria w góry. Na ochronie nie warto oszczędzać. Pamiętaj o tym nie tylko wtedy, gdy dopiero przygotowujesz się na swoją pierwszą sportową przygodę, ale też wtedy, gdy regularnie odwiedzasz górskie szlaki.
Jaki plecak w góry?
Jednym z najważniejszych akcesoriów turystycznych jest plecak — przydaje się nie tylko na co dzień, ale zwłaszcza podczas wyjazdów w góry. Jest dużo bardziej praktyczny niż torba i sprawdzi się w każdych warunkach. Podczas wyboru plecaka przede wszystkim warto wziąć pod uwagę cel wędrówek. Lubisz krótkie zwiedzanie okolicy, a może wybierasz się na kilkudniowe pokonywanie długich tras? Jaki plecak w góry na 2 dni sprawdzi się najlepiej? W tym przypadku plecak nie musi być wyjątkowo pojemny – wystarczy taki, który pomieści około 20 litrów. Lekki i kompaktowy damski lub męski Salewa bądź Db okaże się idealny podczas takich wycieczek w góry i zmieści wszystkie podstawowe akcesoria. Jaki plecak w góry na 3 dni wybrać? Jeśli wybierasz się na dłuższą wędrówkę, warto pomyśleć nie tylko o górskich gadżetach, a dodatkowo spakować odzież wierzchnią i przekąski. W takim przypadku sprawdzi się plecak w góry mieszczący ponad 20L - 25L marki POC lub Db. Zastanawiając się, jaki plecak w góry na 5 dni, możesz również wybrać plecak w góry 30L lub 40L - zależnie od swoich potrzeb. Z kolei szukając plecaka biegowego, z pomocą przychodzi Dynafit – kamizelka biegowa o pojemności około 9 litrów pomieści wszystkie najpotrzebniejsze akcesoria. Co więcej, dopasowuje się ona do ciała i została wykonana z oddychających materiałów, co gwarantuje komfort biegania w każdych warunkach. Tego typu mały plecak w góry jest idealny, gdy codziennie trenujesz.
Skarpety trekkingowe – bez otarć i bakterii
Pojemny plecak, dobry termos i apteczka pierwszej pomocy – bez tego ani rusz. Krótkie wędrówki po górach i długie wyjazdy kempingowe się bez tego nie obędą. Jednak oprócz typowych wyjazdowych akcesoriów, warto zadbać o odpowiednie obuwie. Jak to zrobić, dowiesz się w artykule „Jakie buty wybrać do biegania wiosną po górach”. By podnieść swój komfort podczas przemierzania górskich tras, dobierz też odpowiednie skarpety trekkingowe. To właśnie one oddzielają stopę od buta, utrzymują ciepło i pochłaniają wilgoć. Ich wybór powinien być podyktowany warunkami i terenem, po jakim się będziesz poruszać. By uniknąć otarcia stopy i dyskomfortu warto przede wszystkim zatroszczyć się o odpowiednią wysokość skarpet trekkingowych oraz ich grubość. Im grubsze, tym cieplejsze będą i większą amortyzację zapewnią. Na wiosnę i lato warto jednak poeksperymentować i wybrać taką grubość skarpetek trekkingowych letnich, jaka odpowiada Twoim potrzebom. Wśród dostępnych opcji znajdziesz również propozycje termoaktywne, które zapewnią komfort termiczny w każdych warunkach.
Kolejnym istotnym czynnikiem wyboru skarpet trekkingowych jest ich rozmiar. Zarówno za długa, jak i za krótka skarpetka może powodować dyskomfort. Długie noszenie niedopasowanej pary może skutkować pojawieniem się pęcherzy i otarciami. Odpowiednie dobranie skarpet trekkingowych jest ważne zarówno podczas turystyki, jak i treningów biegowych w górach. Dlatego też skarpety to akcesoria, na których nie warto oszczędzać. Dobrym rozwiązaniem będą skarpetki trekkingowe damskie i męskie szwajcarskiej marki X-Socks, które wykonano z syntetycznych włókien i wełny merino. Naturalny surowiec skutecznie odprowadza wilgoć, a przy tym zapewnia ochronę termiczną. Co więcej, wełna merino jest też hipoalergiczna. Równie ciekawie prezentują się skarpety trekkingowe Compressport. Zapewniają stopie pełen komfort i odpowiednią termoregulację. Dodatkowo technologia 3D.DOTS gwarantuje amortyzację i stymuluje masaż stóp, niwelując ich zmęczenie podczas wędrówek. Jeśli ćwiczysz kolarstwo górskie, dobrym pomysłem będą skarpetki na rower Assos lub POC.
Czapka z daszkiem i kapelusz w góry – na słoneczne dni
Wiosna i lato w górach mają wiele twarzy, dlatego z pewnością przed każdym wyjazdem zastanawiasz się, co zabrać ze sobą w góry. Choć w chłodniejsze dni warto ubrać rękawiczki i założyć cieplejszą kurtkę, w te cieplejsze lepiej postawić na innego typu ochronę. Gdy promienie słońca wyjdą zza chmur i temperatura się podwyższy, dobrym pomysłem będzie czapka z daszkiem. Jeśli wybierasz się na kilkugodzinną wędrówkę w środku lata lub chcesz zwiedzać atrakcje na zewnątrz, czapka z daszkiem ochroni głowę przed przegrzaniem i promieniami UV. Osłania również oczy przed słońcem i zapobiega wysuszeniu skóry głowy. Długotrwała ekspozycja głowy na słońce może zakończyć się udarem, dlatego odpowiednio dobrana czapka z daszkiem marki Mammut, Salewa, On Running lub Polo Golf Ralph Lauren to podstawa – zwłaszcza w przypadku mężczyzn. Kobiety z kolei mogą wybrać nie tylko damskie czapki z daszkiem, ale też kapelusze – marka Arc’teryx sprawdzi się w tym przypadku idealnie. Kolor również ma znaczenie – im wyższa temperatura będzie Ci towarzyszyć, tym jaśniejszą barwę wybieraj.
Pełne słońce – jakie okulary wybrać w góry latem
Ochrona głowy i twarzy jest niezwykle istotna – niezależnie od tego, czy trenujesz, czy spacerujesz. Bezpieczeństwo powinno być Twoim priorytetem podczas każdej wyprawy, dlatego w niezbędniku powinno znaleźć się miejsce na okulary przeciwsłoneczne, które zabierzesz ze sobą również w góry. Jeśli szukasz wszechstronnych okularów do codziennego treningu MTB lub jazdy na nartach w pełnym słońcu, dobrą opcją będą okulary POC. Jeśli jednak poszukujesz bardziej uniwersalnej pary okularów w góry, sprawdź ofertę Rudy Project. Wśród dostępnych opcji znajdziesz zarówno okulary w góry damskie, jak i męskie. Fotochromowe propozycje tej marki dopasowują się do natężenia promieniowania UV, dzięki czemu idealnie nadają się do całodziennego użytkowania ich w każdych warunkach. Co więcej, soczewki okularów Rudy Project są wyposażone w filtr HD, który poprawia kontrast widzenia, co jest przydatne nie tylko w górach, ale i na co dzień. Dzięki temu nie tylko lepiej widzisz, ale oko mniej się męczy. Warto również pamiętać, że okulary przeciwsłoneczne powinny być przede wszystkim wygodne. Z Rudy Project możesz liczyć na pełen komfort. Innowacyjna konstrukcja zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, a miękki nosek i regulowane zauszniki pozwalają Ci dopasować je do kształtu twarzy. Zadbaj o pełen komfort podczas wyjazdu i nie zapomnij o akcesoriach turystycznych w góry – postaw na praktyczność.
Sprawdź, co jeszcze przyda Ci się w górach i jak zacząć trenować na szlaku!