Ładuję...

Jak wybrać najlepszą bieliznę termiczną na narty?

Podczas uprawiania sportu nawet 97% energii może zostać przeznaczone tylko na utrzymanie optymalnej temperatury 37 stopni Celsjusza. Organizm marnuje ją na walkę z przegrzaniem, wytwarzając pot, lub wprowadza mięśnie w mikrodrgania, aby dogrzać ciało. Tę ogromną utratę energii można jednak znacznie ograniczyć dzięki inteligentnej bieliźnie termicznej. Sprawdź, jaka będzie najlepsza na narty. 

W artykule znajdziesz m.in.:

  • cechy bielizny termoaktywnej na narty;
  • jaką bieliznę termoaktywną wybrać;
  • bieliznę termoaktywną na narty dla kobiet;
  • bieliznę termoaktywną na narty dla mężczyzn;
  • skład bielizny termoaktywnej;
  • co to jest inteligentna bielizna termoaktywna;
  • co jeszcze założyć na narty, żeby było ciepło.

X-Bionic - bielizna termoaktywna na narty

Cechy bielizny termoaktywnej na narty

Wyobraź sobie, że znów jesteś na stoku: jest słoneczny dzień, szusujesz ulubioną trasą, ale przyjemność chwili zaburza odczucie przegrzania. Zauważasz, że szybciej tracisz siły, chce ci się pić, a wyniki nie są tak imponujące, na jakie cię stać. Chociaż przed chwilą było ci za gorąco, podczas odpoczynku, wjazdu na górę lub stania w kolejce do wyciągu marzniesz. Może warunki są ekstremalne i powietrze przeszywa porywisty wiatr oraz mróz, który jakimś cudem przenika przez warstwy twojego ubrania funkcyjnego. 

Teraz wyobraź sobie, że chociaż warunki na stoku się nie zmieniają, ty nie odczuwasz żadnego dyskomfortu. Jedyne co czujesz, to przyjemność z szusowania. Pogoda właściwie cię nie zajmuje, jeśli nie musisz szybko założyć gogli ułatwiających widzenie podczas śnieżycy. Nie myślisz o ubraniach, chyba że w kontekście doboru stylizacji. 

Wszystko dzięki dobrze dobranej bieliźnie termoaktywnej. Jest niczym druga skóra i cichy bohater: niewidoczna, ale ważna dla twojego komfortu termicznego i efektywności w gospodarowaniu energią podczas wysiłku.

X-Bionic - bielizna termoaktywna na narty
X-Bionic - bielizna termoaktywna na narty

Termoregulacja, czyli utrzymanie stałej temperatury

Głównym zadaniem bielizny termoaktywnej jest właśnie termoregulacja, czyli utrzymanie stałej temperatury ciała na poziomie około 37 stopni, czyli idealnej do efektywnej aktywności fizycznej. Dzięki zastosowanym materiałom, odpowiedniemu skrojeniu dzianiny oraz inteligentnym technologiom ta najbliższa ciału warstwa dobrze odprowadza wilgoć i zatrzymuje tylko taką jej ilość, która potrzebna jest do naturalnych procesów kontrolowania temperatury ciała. 

Co to oznacza w praktyce? Kiedy się ruszasz, nie przegrzewasz się i nadmiernie nie pocisz. Natomiast podczas odpoczynku dobra bielizna termoaktywna chroni przed wyziębieniem. Tym też różni się od bielizny termicznej, która ma przede wszystkim zapewniać ciepło. Warto znać różnicę między tymi dwoma rodzajami odzieży, by dobrze je dobierać. 

Bielizna termiczna nie odprowadza wilgoci, dlatego nie zaleca się stosowania jej do uprawiania sportów na świeżym powietrzu. W takich warunkach należy dobierać tę z dopiskiem „termoaktywna”. To właśnie ona – dzięki odpowiedniej konstrukcji, wzmacnianym panelom, strefom wentylacyjnym – zapewnia najwyższy komfort podczas ruchu nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych.


Sprawdź
nowości zimowe S’portofino już teraz!

Kompresja

Praktyka profesjonalnych sportowców i trenerów oraz liczne badania naukowe wykazały, że kontrolowany ucisk na wybrane partie mięśniowe ma wpływ na efektywność, stabilizację mięśni oraz poziom zmęczenia. Te doświadczenia i wiedzę wykorzystali twórcy bielizny termoaktywnej z funkcją kompresji. Chociaż na początku może ona sprawiać delikatny dyskomfort. Po przyzwyczajeniu się skóry i ciała do ucisku, staje się ona niewyczuwalną warstwą ochronną, która pracuje wraz z ruchem sportowca. 

Wybierać też można z różnych poziomów kompresji. Marka X-Bionic opracowała w swoim laboratorium kroje, które odznaczają się jej niskim, średnim i wysokim poziomem. Dzięki temu łatwiej dopasować go do swoich oczekiwań oraz intensywności treningów. Powinien on wzrastać wprost proporcjonalnie do długości czasu spędzanego na aktywności.

 

Wygoda i komfort noszenia

Dobrej jakości bielizna termoaktywna powinna być wygodna, dopasowywać się do ruchów, nie ograniczać ich. Najlepiej też, aby chroniła przed otarciami, co umożliwiają specjalne płaskie szwy lub miała strefy o zwiększonej elastyczności (jak w koszulce Falke Long Sleeved Shirt).

 

Redukcja przykrego zapachu, higiena i łatwość pielęgnacji

Skuteczne odprowadzanie wilgoci skutkuje również najwyższym poziomem higieny bielizny termoaktywnej. To właśnie w wilgotnym środowisku namnażają się bakterie, które są odpowiedzialne m.in. za powstawanie nieprzyjemnego zapachu. 

Podczas długotrwałego wysiłku i aktywności w różnych temperaturach powinno się więc zwrócić uwagę na materiał, z jakiego uszyta została odzież oraz specjalne technologie. Wielbicielom naturalnych rozwiązań polecana jest wełna merino, która jest przewiewna, elastyczna, przyjemna w dotyku i antybakteryjna. Cechy te wykorzystują marki Falke i Icebreaker.

W bieliźnie termoaktywnej często stosuje się także najnowocześniejsze rozwiązania i wykorzystuje technologie prosto z laboratoriów. Marka X-Bionic opracowała m.in. system zbierania potu SweatTraps®, który przechwytuje wilgoć i oddziela ją od skóry przy pomocy technologii Evaporation Surface Expander™. Dodatkowo tkanina Skin NoDoor® jest wykonana z antybakteryjnych włókien, uwalniających jony zapobiegające rozwojowi bakterii, a tym samym też nieprzyjemnemu zapachowi czy alergii.

Jaką bieliznę termoaktywną wybrać? Najlepsze marki

Podczas doboru bielizny termoaktywnej na zimowy wyjazd warto sprawdzić, jakie materiały oraz technologie oferują najlepsze marki w tym sektorze. Należą do nich:

X-Bionic

Marka powołana w 2002 roku przez profesora Bodo Lambertza, który wykorzystał badania nad efektywnością sportowców przy zachowaniu stałej temperatury ciała. W szwajcarskim laboratorium zaczęto więc opracowywać szereg technologii, które pozwalają na lepszą termoregulację, odprowadzanie wilgoci czy magazynowanie ciepła. Dla narciarzy polecane są linie Energy Accumulator o wysokiej kompresji i akumulacji, Energizer 4.0 optymalizującą gospodarkę termalną lub Invent 4.0 z elementami zabezpieczającymi przed wychłodzeniem najbardziej wrażliwych partii ciała.

 

 

Falke

Rodzinna marka Franza Falke-Rohena, która powstała pod koniec XIX wieku. W 2005 roku zaczęto produkować najwyższej jakości bieliznę termoaktywną z wełny dziewiczej i merino we wsparciu najnowszych technologii. Trenowali i występowali  w niej na zawodach profesjonalni sportowcy, m.in. członkowie narodowej reprezentacji Niemiec w narciarstwie alpejskim i ski-crossie z 2014 roku. 

 

Icebreaker

Transparentna marka założona przez J. Moona, który chciał połączyć siłę natury i technologii. Jego ambicją jest życie w zgodzie z przyrodą i oferowanie odzieży oraz bielizny, która będzie przeciwieństwem fast fashion. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby kupować świadomie i od firm, które naprawdę wdrażają swoje ekologiczne postanowienia w życie, Icebreaker będzie najlepszą propozycją. W ofercie znaleźć można m.in. bieliznę termoaktywną z wełny merino – antybakteryjnej, przewiewnej, odprowadzającej pot i przede wszystkim trwałej. Pozyskiwane są w sposób z najwyższym poszanowaniem zwierząt: owce hodowane są w najlepszych warunkach, zrezygnowano też z mulesingu. Ubrania od Icebreaker mają służyć przez lata, dlatego odznaczają się najwyższą jakością wykonania.


Dynafit

Marka tworzona we współpracy z alpinistami. Jej ducha uosabia symbol pantery śnieżnej: szybkiej, lekkiej i wytrzymałej. Ubrania szyte są z materiałów, które wspierają nawet profesjonalnych sportowców i realnie wpływają na wydajność oraz wyniki. Bielizna Dynafit wykonana jest z mieszanki wełny merino i szybkoschnącej przędzy Dryarn®.

Bielizna termoaktywna na narty dla kobiet

Dla zachowania komfortu podczas uprawiania sportu szczególnie ważne jest zadbanie o dobór wygodnej, dobrze podtrzymującej i niwelującej wstrząsy podstawy, czyli biustonosza sportowego, który pełnić będzie też funkcje regulowania temperatury. Warto, aby był on nie tylko doskonale dopasowany do rozmiaru biustu, ale też odprowadzał wilgoć i miał wydzielone strefy wentylacji. Stanik X-Bionic Energizer 4.0 Victoria łączy w sobie elastyczność, maksymalne wsparcie biustu podczas ruchu oraz funkcję utrzymywania optymalnej temperatury. Jest wyposażony w szerokie, skrzyżowane na plecach ramiączka, które zapewniają jeszcze lepsze wsparcie klatki piersiowej i pleców.

Model X-Bionic Energizer 4.0 Reva Sports ma dodatkowo poziome żebra Fort X-Support, aby jeszcze bardziej wspierać klatkę piersiową i kręgosłup. Dobrze sprawdzi się przy większym biuście. Warto też zwrócić uwagę na zastosowany w nim system 3D Bionic Sphere® wzbogacony o technologię ThermoSyphon®, który wspiera termoregulację. X-Bionic ma w swojej ofercie również innowacyjne bokserki X-Bionic Energizer 4.0 LT z tym samym systemem oraz dzianiną z włóknami Skin NODOR® zapobiegają namnażaniu się bakterii.

Wsparciem termicznym podczas aktywności i odpoczynku będą również koszulki na ramiączka lub longsleeve oraz leginsy. Ważne, aby miały płaskie szwy oraz elastyczny materiał, który pracuje razem z ciałem. Odpowiednie będą materiały funkcyjne syntetyczne, jak również wełna dziana w nowoczesny sposób. Najwyższej klasy koszulka termoaktywna X-Bionic APANI 4.0 Merino wykonana jest z wełny merynosów. Będzie odpowiednia dla osób, które chcą sprawdzić działanie kompresji (zastosowano tutaj stosunkowo niski poziom). Longsleeve Falke Maximum Warm skonstruowano z elastycznej przędzy technicznej, która dobrze odprowadza wilgoć i nie krępuje ruchów nawet przy energicznym treningu.

 

kobieca bielizna termoaktywna na narty

Bielizna termoaktywna na narty dla mężczyzn

Przy kompletowaniu męskiej garderoby sportowej na zimę warto rozpocząć od doboru bokserek, które wspierać będą odprowadzanie wilgoci, zapewnią higienę oraz odpowiednią, zdrową dla tych partii ciała temperaturę. Bokserki X-Bionic Energizer 4.0 LT o optymalnej kompresji idealnie dopasują się do ciała i będą niewyczuwalne. Kolejną warstwą mogą być legginsy lub kalesony termoaktywne, np. X-Bionic Radiactor 4.0 o średniej kompresji strefowej wykonane z opatentowanego materiału XITANIT™ lub Dynafit Tour Light Merino3/4 Tight z mieszanki merino i szybkoschnącego materiału Dryarn®.

Dopełnieniem będzie koszulka męska termoaktywna, np. X-Bionic Energizer 4.0 z opatentowanym systemem wspomagającym termoregulację, eliminację wilgoci i uczucia przegrzania, koszulka FALKE WARM z dwuwarstwową konstrukcją w okolicach nerek, lub bluza termoaktywna, np. bluza X-bionic Instructor 4.0 z tkaniny INTELLIYARNS® o właściwościach bakteriostatycznych.

męska bielizna termoaktywna na narty

Skład bielizny termoaktywnej

Kluczowym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru bielizny termoaktywnej, jest jej skład. Tylko dobrej jakości materiał sprawi, że spełni ona swoją funkcję, czyli nie tylko ogrzeje, ale też odprowadzi nadmiar wilgoci i utrzyma stałą temperaturę podczas ruchu. Możesz zdecydować się na naturalne dzianiny, np. z wełny merynosów, które w swoich konstrukcjach wykorzystują m.in. Falke i Icebreaker. Często łączona jest ona z innymi naturalnymi włóknami, np. tencelem, czy zostaje wzbogacona najnowszymi technologiami, np. podnoszącymi jeszcze bardziej antybakteryjność oraz termoregulację.

Czołowe marki zajmujące się bielizną termoaktywną cały czas opracowują rewolucyjne dzianiny, które będą nie tylko komfortowe i nieodczuwalne podczas noszenia, ale będa też jeszcze bardziej wspierać sportowców podczas ruchu i spoczynku. Do najlepszych przykładów tego typu dzianin należą:

  • szybkoschnący materiał Dryarn® od Dynafit;
  • rewolucyjny XITANIT™ X-Bionic, który jeszcze lepiej wspiera gospodarkę termoregulacyjną organizmu, czy INTELLIYARNS® o właściwościach bakteriostatycznych;
  • włókna Skin NoDoor®  X-Bionic, które spowalniają rozwój bakterii.

 

Co to jest inteligentna bielizna termoaktywna?

Oprócz składu materiału ważne są również technologie dodatkowe opracowane przy współpracy z naukowcami i zawodowymi sportowcami. Okazuje się, że nawet bielizna może być inteligentna i dopasowywać się do warunków pogodowych oraz naturalnych procesów naszego organizmu. Dzięki badaniom naukowym marki mogły stworzyć odzież bazową, która utrzyma optymalną temperaturę 37 stopni. Marka X-Bionic opatentowała szereg udoskonaleń, które sprawiają, że ich bielizna doskonale współpracuje z ciałem osoby w ruchu i spoczynku. Głównym systemem jest 3D BionicSphere® z technologią ThermoSyphon®, który zapewnia jeszcze lepsze parametry oddychalności (o 66%), odprowadzania wilgoci (o 80%) i stabilności materiału.

Inteligentna bielizna powinna być tak skonstruowana, aby przewidywać zachowanie ciała w konkretnych strefach. The Air-Conditioning Channel® od X-Bionic to specjalny system kanałów wentylacyjnych, który umieszczono w newralgicznych punktach. Ma on za zadanie odprowadzać nadmiar wilgoci i ciepła oraz umożliwiać oddychanie tam, gdzie dostęp powietrza jest znacznie utrudniony, np. pod pachami. Strefa Air Complex Zone® dodatkowo chroni wrażliwe miejsca przy pomocy kanalików przetwarzających pot.

 

Co jeszcze założyć na narty, żeby było ciepło?

Bielizna termoaktywna powinna być pierwszą warstwą „przy ciele”, którą założymy pod odzież techniczną stworzoną do uprawiania sportu zimą. Zapewni ona nie tylko komfort, ale też sprawi, że zimowy trening będzie bardziej efektywny. Podczas wyjazdu na narty niezbędna jest też warstwa zewnętrzna: dobrze skrojony kombinezon narciarski lub kurtka z wodoodpornego materiału technicznego oraz wygodne, nie ograniczające ruchów spodnie narciarskie. Sprawdź najlepsze marki odzieży sportowej w S’portofino i zainspiruj się stylem prosto z najmodniejszych zimowych kurortów!

Sprawdź bieliznę termoaktywną X-Bionic na narty!


 X-Bionic - bielizna termoaktywna na narty

Wczytaj czat