Ładuję...

Jak się przygotować na speed hiking?

Szukasz sposobu na ciekawe spędzenie wolnego czasu? Może chcesz wprowadzić do swojego życia trochę aktywności fizycznej? Lubisz piesze wędrówki? Jeśli tak, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o speed hikingu!

Czym jest speed hiking?

Speed hiking polega na pokonywaniu szlaków w szybszym, bardziej intensywnym tempie. Celem jest zapewnienie maksymalnego wysiłku podczas chodzenia po górskich szlakach, będąc wyposażonym w odpowiedni strój i sprzęt. Wymaga to większej sprawności fizycznej niż zwykłe piesze wędrówki, ponieważ podczas speed hikingu uczestnicy naciskają jak najbardziej na siebie w miarę możliwości i chcą jak najszybciej przejść ścieżkę.

Jak ubrać się na speed hiking

Jakie są korzyści speed hikingu?

Trening całego ciała

  • Speed hiking po ciężkich górskich szlakach nie należy do najprostszych aktywności. Czasami musisz wykonywać ruchy w zależności od środowiska i trudności terenu, dzięki czemu wyćwiczysz mięśnie, które nie są powszechnie używane.

Lepsza koordynacja

  • Dynamiczny teren pomaga trenować szybką ocenę pozycji stóp, reakcji i koordynacji ciała.

Trening cardio

  • Speed hiking o wysokiej intensywności ćwiczy kondycję, silną wolę i sprawność fizyczną. Oprócz tego możesz także cieszyć się świeżym powietrzem na łonie natury, wśród pięknych widoków.

Szybsze zwiedzanie

  • Zwiększając swoje zwykłe tempo wędrówki, możesz zobaczyć więcej pięknych widoków w tym samym czasie.

Odpowiedni strój na speed hiking
Buty trekkingowe Salomon

Jak zacząć speed hiking?

Zaczęcie uprawiania speed hikingu jest proste, ponieważ wystarczy wykonanie kilku kroków, aby odpowiednio się przygotować. Najpierw wybierz znajomą trasę, wcześniejsze poznanie przeszkód i wyzwań pozwoli uczestnikom skoncentrować się na innych aspektach wędrówki, takich jak utrzymanie szybkiego tempa. Po drugie, spakuj się lekko — weź ze sobą wystarczającą ilość jedzenia i wody oraz wszystko, co uważasz za niezbędne, ale ogranicz je do minimum. Po trzecie, załóż najlepszy możliwy sprzęt na swoją podróż.

Odpowiednie obuwie na speed hiking to podstawa

Jaki sprzęt zabrać na speed hiking?

Speed hiking to przede wszystkim aktywność rekreacyjna. Poza tym jest to po prostu sposób na szybsze pokonywanie zwykłych wędrówek. Zatem nie ma potrzeby kupowania „sprzętu do speed hikingu” lub nowego specjalistycznego sprzętu. Większość osób uprawia speed hiking, wykorzystując akcesoria do zwykłego trekkingu. Jednakże, biorąc pod uwagę, to że chcesz podróżować szybciej, to zabierz mniej ekwipunku. Ma to sens, ponieważ im cięższy sprzęt i im więcej nosisz, tym masz wolniejsze tempo i więcej energii zużyjesz. Logicznie rzecz biorąc, posiadanie lżejszego sprzętu może pomóc przyspieszyć wędrówkę, dzięki czemu możesz pokonać wszystkie dystanse lub szlaki w szybszym tempie.

 

Do najbardziej niezbędnych rzeczy należą:

  • Obuwie trekkingowe
  • Plecak 
  • Odpowiednia odzież 
  • Kijki
  • Technologia GPS

Wodoodporny i wiatroszczelny strój

Odpowiednie obuwie na speed hiking

Bez względu na to, jaki rodzaj wędrówki uprawiasz, wybierz odpowiednie buty trekkingowe. Jeśli uprawiasz speed hiking, potrzebujesz dobrej przyczepności, aby uniknąć poślizgów podczas pokonywania szlaków ze zwiększoną prędkością. Uprawiając speed hiking, będziesz pracować o wiele ciężej, dzięki czemu szybciej się spocisz, dlatego ważne jest posiadanie oddychającego obuwia. Wędrując na długich dystansach, potrzebujesz również przyzwoitej wodoodporności, ponieważ nigdy nie wiesz, na co na trafisz na szlaku. Komfort jest kolejnym ważnym czynnikiem przy wyborze odpowiedniej pary butów trekkingowych. Koniecznie sprawdź obuwie firmy Dolomite oraz Salomon, to one zapewnią Ci wymagany komfort oraz stabilność na trasie.

Jakie ubrania na speed hiking?

Podobnie jak w przypadku każdej innej wędrówki, będziesz potrzebować sprzętu, który jest wodoodporny i wiatroszczelny, ale jednocześnie lekki i oddychający. Jednym z głównych wyzwań speed hikingu jest regulacja temperatury. Często zaczynasz wędrówkę wcześnie rano w niskich temperaturach, a później pogoda może gwałtownie się zmienić. Więc zaplanuj  posiadanie kilku warstw, które bezproblemowo będziesz mógł założyć lub zdjąć podczas swojej wycieczki. Pamiętaj o warstwie bazowej, wewnętrznej oraz zewnętrznej. Odwiedź nasz sklep i zapoznaj się z ofertą marek Falke oraz Lamunt.

Sprawdź nasz inne artykuły:

Kolarstwo grawitacyjne - jak zacząć
WIOSNĄ NA ROWER Z ALE CYCLING
JAK WYBRAĆ KASK ROWEROWY

Wczytaj czat