Jak się ubrać na rower zimą? Porady i wskazówki
Kiedy temperatury spadają poniżej zera i pada śnieg, nie trzeba rezygnować z ulubionego sportu. Po dobraniu odpowiedniego stroju, można bezpiecznie i komfortowo wyruszyć na ulubioną trasę rowerową. Przemyślane kroje, najlepsze materiały techniczne lub wełna oraz nowoczesne technologie zadbają o utrzymanie optymalnej temperatury i ochronę przed wiatrem, wodą i mrozem. Sprawdź, jak skompletować zimowy strój na rower.
Ile warstw założyć na rower zimą?
Podczas uprawiania sportu zimą na powietrzu zawsze obowiązuje zasada ubioru warstwowego. Dzięki temu można modyfikować strój tak, aby dopasować go do intensywności treningu i warunków pogodowych. Na rower przydadzą się więc:
- bielizna termoaktywna i skarpetki rowerowe;
- cienka bluza z materiału technicznego;
- kurtka na rower;
- spodnie lub legginsy rowerowe;
- komin zimowy lub buff, rękawiczki rowerowe i czapka pod kask;
- zimowe buty rowerowe i ochraniacze.
Jakie ubrania na rower zimą są najlepsze?
Zimą należy wybierać odzież sportową, która wykonana jest z materiałów, które dobrze odprowadzają wilgoć, regulują temperaturę w każdych warunkach (podczas ruchu i odpoczynku). Nie polecana jest bawełna, która chłonie wodę. Lepiej wybrać materiały funkcyjne oraz wełnę merino. Z jakich elementów składa się dobry rowerowy strój na zimę?
Sprawdź nowości S’portofino >>>
Bielizna termoaktywna na rower
Zamiast klasycznej koszulki z bawełny, która szybko będzie wchłaniać wilgoć i może doprowadzić do wychłodzenia, jako pierwszą bazę przy ciele lepiej wybrać bieliznę termoaktywną. Jest ona wykonana ze specjalnych materiałów technicznych lub wełny merino. Oba włókna mają doskonałe właściwości, jeśli chodzi o odprowadzanie nadmiaru ciepła oraz utrzymywanie optymalnej temperatury podczas aktywności i odpoczynku. Przyda się koszulka termoaktywna z krótkim lub długim rękawem oraz legginsy termoaktywne, które można założyć pod dodatkowe spodnie wodoodporne. W tworzeniu takiej specjalistycznej bielizny sportowej specjalizują się marki: X-Bionic, Falke, Icebreaker, Rossignol. Wykorzystują one nowoczesne technologie i włókna poddawane testom laboratoryjnym dla uzyskania jeszcze lepszych parametrów.
Ocieplana bluza
Warstwą ocieplającą podczas treningu na rowerze powinna być bluza wykonana z materiału technicznego, wełny (najczęściej merino) lub mieszanki obu włókien. W przeciwieństwie do bawełny, tego typu dzianiny nie chłoną i nie zatrzymują wody, co może doprowadzić do wychłodzenia i dyskomfortu. Mają właściwości podobne do bielizny termicznej (odprowadzanie nadmiaru ciepła, utrzymywanie stałej temperatury) i będą dobrym wsparciem podczas zimowych chłodów jako tzw. midlayer. Najwyższej jakości bluz na rower warto szukać w kolekcjach: Peak Performance, Dynafit, Mammut, Salewa, Lamunt.
Jaka kurtka na rower?
Kiedy temperatury spadają poniżej zera i narażeni jesteśmy na opady śniegu lub marznącego deszczu, powinniśmy założyć również kurtkę rowerową. Te, które zostały przystosowane do specyfiki tego sportu, nie będą krępowały ruchów i podwijały. Zazwyczaj są to modele bardziej przylegające, ale elastyczne, które umożliwiają nawet najbardziej intensywny trening bez ryzyka wychłodzenia. Modele od Assos zostały tak skrojone, aby dopasować się do pozycji podczas jazdy na rowerze. Dodatkowo wyposażono je w warstwę izolacyjną Tank. Dobra kurtka na rower powinna nie tylko ogrzewać i chronić przed wiatrem, ale też być wodoodporna, umożliwiać specyficzny ruch podczas jazdy oraz być wyposażona w wygodne kieszenie.
Jakie spodnie na rower?
Dolne partie ciała potrzebują jeszcze większego wsparcia podczas jazdy na rowerze, dlatego warto zdecydować się na spodnie lub legginsy rowerowe wykonane ze specjalnych materiałów i wyposażone we wkładki. Dobrym przykładem są modele linii Total Comfort Mille GT od Assos uszyte z dzianiny o właściwościach oddychających, kompresyjnych i wspomagających regenerację mięśni. W okolicach bardziej narażonych na otarcia zastosowano wzmocniony materiał Losanga, który zmniejsza ucisk.
W kolekcji można znaleźć spodnie rowerowe z wkładką o grubości aż 21 mm, która dopasowuje się do ruchów podczas jazdy. Na zimę warto też wybrać legginsy z szelkami, które zwiększą komfort i będą wspierać izolację termiczną stroju rowerowego. Jeśli podczas planowanego treningu zapowiadane są opady deszczu lub śniegu, odpowiednie będą spodnie kolarskie Assos z materiału czesanego RX Heavy i tkaniną softshellową NEOS Ultra z membraną wodoodporną i wiatroodporną.
Buty rowerowe na zimę i ochraniacze
Szczególnie ważny jest dobór właściwego obuwia na rower. Zimą można zdecydować się na buty kolarskie, które wykorzystywane są przez cały rok i dopasować do nich specjalne ochraniacze. W ofercie znaleźć można modele pełne lub nie z właściwościami wodoodpornymi, wiatroodpornymi oraz ocieplane. Dodatkowo należy dopasować grubsze lub termoaktywne skarpety rowerowe, które zadbają o utrzymanie odpowiedniej temperatury. Do jazdy bardziej rekreacyjnej odpowiednie mogą okazać się również zimowe buty trekkingowe.
Skarpety rowerowe - dlaczego są tak ważne?
Warto również pomyśleć o specjalnych skarpetach rowerowych na zimę. Są one wykonane z materiałów syntetycznych, które szybko schną, nie przenoszą nieprzyjemnych zapachów i nie zatrzymują wody. Skarpety rowerowe Rudy Project mają też właściwości bakteriostatyczne dla zachowania długotrwałej świeżości. Dostępne są również skarpety kompresyjne na rower X-Socks z opatentowanym systemem X-Bionic® Partial Compression® poprawiającym osiągi.
Ochrona dłoni przed zimnem
Aby nie dopuścić do odmrożenia dłoni, warto dołączyć do wyposażenia zimowe rękawiczki rowerowe. Są one wykonane ze specjalnego materiału technicznego, który mimo lekkości i doskonałej elastyczności, dobrze izoluje, zapewniając ochronę przed wiatrem i mrozem. Dodatkowo odprowadza wilgoć, dzięki czemu jazda jest przyjemna i bezpieczna. Warto wybrać modele z membraną wodoodporną oraz odciążającymi dłonie wstawkami.
Ochrona twarzy przed wiatrem
Dla lepszej ochrony twarzy, szyi i głowy przed porywistym i mroźnym wiatrem warto dopasować zimowy komin lub kominiarkę czy buff (elastyczna, wielofunkcyjna chusta w formie tuby). Podczas mrozów lub wietrznych dni dobrze sprawdzą się modele 3 w 1, np. od marki POC, które chronią jednocześnie głowę, kark i szyję dzięki elastycznej, dobrze przylegającej formie i specjalnemu materiałowi technicznemu. Można zdecydować się również na czapkę oraz ciasny, dobrze dopasowujący się komin, który podczas jazdy można naciągnąć wyżej, zakrywając usta.
Czapka zimowa na rower
Chociaż podczas jazdy na rowerze to kask chroni i nieco izoluje od zimna głowę, potrzebna będzie także czapka lub opaska na uszy. Powinny być one wykonane z cienkiej wełny merino lub ponownie dzianiny technicznej. Tylko te sportowe i przeznaczone na rower dobrze dopasują się do kasku, odprowadzą wilgoć i nadmiar ciepła. Mogą stanowić alternatywę dla komina 3 w 1 lub jego uzupełnienie w ekstremalnych warunkach pogodowych.
MOŻE SPODOBAJĄ CI SIĘ TAKŻE: