Ładuję...

Jak się ubrać na trekking wiosną?

Wiosenne wędrówki po górach to świetny sposób na relaks i spędzenie czasu na łonie natury. Jednakże wiosna to pora roku, w której pogoda może gwałtownie się zmienić. Samo ustalenie, w co się ubrać może przysporzyć wielu kłopotów. W jednej chwili może być ciepło słonecznie, a w ciągu kilku godzin pogoda się psuje i zaczyna padać. Pojawia się zatem pytanie — jak się ubrać na trekking wiosną? Sprawdź poniżej nasze porady.

Odpowiednie ubrania na trekking wiosną

Kluczem do jak najwygodniejszej wędrówki jest nakładanie kilku warstw. Wiosna nadal może przynieść chłodne dni, więc zawsze pamiętaj o zabraniu ocieplanej puchem kurtki lub bluzy na wszelki wypadek. W zależności od pogody możesz dostosować ilość warstw. Podczas wędrówki unikaj przegrzania lub zbytniego wychłodzenia. Ważne jest, aby zawsze wziąć pod uwagę aktualne warunki pogodowe przed wyjściem na zewnątrz. Mając to wszystko na uwadze, musisz zatem wiedzieć, aby zachować ciepło, suchość i wygodę w wiosennej odzieży trekkingowej.

buty trekkingowe Salewa

Warstwa podstawowa

Zanim zaczniesz kupować nowe ubrania na wiosenny trekking, warto zrozumieć jak działa ubieranie “na cebulkę” i jak zaplanować odpowiedni dobór ubrań. Planowanie zacznij od wyboru pierwszej warstwy, czyli bielizny. Podstawową rolą bielizny termicznej jest odprowadzanie wilgoci podczas wędrówki. W niskich temperaturach zapewniają one również trochę dodatkowego ciepła, jednakże izolacja ciepła jest generalnie rolą Twoich polarów lub puchowych kurtek. Natomiast w bardzo wysokich temperaturach może się okazać, że jedyną warstwą bazową jest t-shirt lub lekki top z długim rękawem. Znalezienie bielizny termoaktywnej, która może działać jako samodzielny element garderoby lub w połączeniu z innymi ubraniami jest dobrym pomysłem. Swoje poszukiwania zacznij od zapoznania się z markami Icebreaker lub X-Bionic, które posiadają szeroki asortyment w tym zakresie.

buty do trekkingu wiosną Mammut
odzież do trekkingu Mammut

Warstwa pośrednia

To warstwa, która głównie zapewnia ciepło. Standardowym zaleceniem jest zabranie ze sobą dwóch opcji, bluzy lub polaru oraz lekkiej, puchowej kurtki, która bez problemu zmieści się w plecaku podczas naszej wyprawy trekkingowej. Ważne jest, aby być w stanie dostosować się w razie potrzeby do konkretnej pogody. Zasadniczo zaleca się spakowanie co najmniej jednej lub dwóch ocieplanych kurtek na wiosenne wędrówki. Chociaż temperatury mogą wydawać się ciepłe, gdy wychodzisz z domu, mogą się zmienić w dowolnym momencie. Warstwa pośrednia ubrania ochroni Cię przed zimnem, zatrzymując ciepło wytwarzane przez Twoje ciało. Jeśli aktualnie poszukujesz godnych polecenia produktów z tej kategorii, to koniecznie zapoznaj się z ofertą Salewa lub Mammut.

wiosenny trekking

Warstwa zewnętrzna

Utrzymanie suchości jest kluczem do uniknięcia hipotermii, więc spakuj kurtkę przeciwdeszczową i spodnie, które zapewniają wodoodporną oraz oddychającą ochronę. Pamiętaj też, że w suche, wietrzne dni możesz również nosić twardą odzież wierzchnią jako ochronę przed wiatrem. Twoja zewnętrzna warstwa powinna być łatwa do zakładania i zdejmowania, ponieważ prawdopodobnie usuniesz ją przynajmniej raz swojej podczas wędrówki. Zdecydowanie będziesz potrzebować niezawodnej, ale cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, z pewnością odpowiedni model znajdziesz wśród propozycji w naszym sklepie. Oprócz tego para rękawic oraz ciepła czapka to must have w czasie takiego wypadu. Podczas trekkingu musisz zawsze pamiętać o ogrzewaniu rąk i uszu oraz o tym, aby Twoja głowa pozostawała sucha.

Jakie wybrać buty na wiosenny trekking?

Zakup butów stworzonych specjalnie do uprawiania trekkingu naprawdę pomaga poprawić mobilność i przyczepność na wymagających typach nawierzchni. Podczas wyboru butów do trekkingu wiosną musisz wziąć pod uwagę trzy główne czynniki:

  • Osobiste preferencje: Czyli to, co Ty uważasz za najwygodniejsze, najlepsze i to, co lubisz najbardziej.
  • Warunki pogodowe: W zależności od pogody i klimatu możesz wybrać najbardziej odpowiadające Ci buty.
  • Teren szlaku: Planując wędrówkę po kamienistym i nierównym terenie, lepszym wyborem będą solidne buty trekkingowe z ochroną kostki. Zapoznaj się z naszym artykułem, który podpowie Ci jak odpowiednio dobrać buty do  trekkingu.

 

Sprawdź podobne artykuły:

Wczytaj czat