Ładuję...

Kolarstwo górskie

Rowery górskie to świetny sposób na ćwiczenia i kontakt z naturą. Podobnie jak trekking, kolarstwo górskie pozwala odkryć piękne, naturalne i ukryte widoki. Jednak zdecydowanym atutem jest o wiele szybsze i intensywniejsze tempo zwiedzania. Istnieje wiele sposobów na cieszenie się kolarstwem górskim. Do wyboru masz wiele tras, parków i stylów jazdy. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej, to zapoznaj się z naszym artykułem.

Rudy project

Kolarstwo górskie: czym jest?

Kolarstwo górskie narodziło się w USA pod koniec lat 70. XX wieku. Na początku rowery były głównie przeznaczone na asfalt. Dopiero później pojawiło się większe zainteresowanie  i zaczęto je stosować do jazdy po górach. Stąd też ich angielska nazwa MTB, czyli mountain terrain bike – rower przeznaczony do przemieszczania się po terenach górzystych. Jak wiele dyscyplin sportowych, kolarstwo górskie zaczęło się od amatorów. Początkowo były to zjazdy po wybranych leśnych ścieżkach. Około 10 lat później zaczęły się pojawiać inne odmiany rywalizacji w kolarstwie górskim. Obecnie jest wiele rodzajów kolarstwa górskiego.

zestaw na rower
zestaw POC na rower

Kolarstwo górskie: jak zacząć?

Podobnie jak w innych dyscyplinach musisz budować formę stopniowo. Pamiętaj, aby dobrze oswoić się ze swoim sprzętem. Zacznij obserwować, jak rower reaguje na różnych rodzajach podłoża. Na początku wystarczą Ci krótkie wyprawy do lasu. Zawsze zaczynaj od powolnego przejechania trasy, a kiedy już się z nią oswoisz, można ją pokonywać coraz szybciej. W kolarstwie górskim ważne są wymagające podjazdy, więc pamiętaj, żeby odpowiednio ćwiczyć nogi.

kolarstwo górskie Ale Cycling

Jak się ubrać na kolarstwo górskie

Specjalnie dopasowana odzież zapewnia bardziej komfortową jazdę, bez względu na to, na jakim poziomie jazdy jesteś. Różne style kolarstwa górskiego będą dyktować rodzaj odzieży, którą będziesz wybierać. Jednakże do najbardziej potrzebnych zalicza się:

 

  • Koszulka rowerowa — wszystko zależy od Twoich preferencji! Możesz wybrać luźne lub te bardziej dopasowane modele. Ważne, aby wybrać coś, co odprowadza pot i szybko schnie. Większość koszulek oferuje wiele kieszeni, jest to bardzo przydatne, ponieważ nie musisz zawsze brać plecaka. Koniecznie sprawdź ofertę marki POC, na pewno znajdziesz coś dla siebie.

 

  • Rękawiczki — zdziwisz się, jak dobra para rękawiczek zmniejsza zmęczenie dłoni i nadgarstków. Rękawiczki utrzymują dłonie w cieple i zapewniają zabezpieczenie między palcami oraz przyczepność hamulców i manetek. Oprócz tego zapewniają ochronę w razie wypadku.

 

  • Spodnie lub spodenki — spodenki z wypełnieniem są dobrym pomysłem, ponieważ kolarstwo górskie ze swej natury odbywa się w trudnym terenie. Podczas jazdy wielokrotnie będziesz wsiadać i zsiadać z siodełka, dlatego zadbaj o komfort podczas jazdy.

X bionic damski zestaw na rower
męski zestaw na rower ASSOS

Jakie akcesoria warto jeszcze ze sobą zabrać?

Górski kask rowerowy — zazwyczaj zapewnia lepszą ochronę niż zwykłe kaski. Szukaj takiego z odpowiednią wentylacją i ochroną w dolnej części głowy. Jeśli nie masz kasku i planujesz jeździć w parku rowerowym, to z pewnością możesz go wypożyczyć na miejscu.

 

Plecak — zawsze warto mieć go pod ręką. Pamiętaj tylko, żeby nie był za duży i wypchany, ponieważ może utrudniać jazdę, spowalniając Cię na trasie. Koniecznie sprawdź kolekcję plecaków od firmy Mammut.


Okulary — zdecydowanie warto wyposażyć się w  okulary do jazdy na rowerze. Musisz zadbać o to, aby nic nie wpadło do Twoich oczu podczas jazdy i aby być chronionym przed promieniami UV. Zaletą mogą być również wymienne soczewki – ciemne soczewki chroniące przed słońcem podczas jazdy pod górę, a jasne soczewki podczas zjazdów przez las.

kolarstwo górskie POC

Kolarstwo górskie jakie trasy?

Wybór trasy zależy oczywiście od stopnia waszych umiejętności. W Polsce znajdziesz sporo miejsc, gdzie można uprawiać kolarstwo górskie zależnie od Twojego poziomu zaawansowania. Pamiętaj, że za pierwszym razem każdą trasę pokonywać powoli, żeby uniknąć bolesnych niespodzianek.

SPRAWDŹ NASZE MODOWE PORADY

JAK WYBRAĆ KASK ROWEROWY
Kolarstwo grawitacyjne - jak zacząć
WIOSNĄ NA ROWER Z ALE CYCLING

Wczytaj czat