Jak dbać o kurtki puchowe?

Wśród zimowych okryć wierzchnich na wyróżnienie w każdym sezonie zasługują kurtki puchowe. Zachwycają swoimi walorami - miękkie, elastyczne i ciepłe, gwarantują utrzymanie temperatury ciała na stałym poziomie. Cenny skarb, jakim jest puch, charakteryzuje się niebywałymi właściwościami wodoodpornymi i wiatroodpornymi, jest lżejszy od pierza i zapewnia większy komfort podczas użytkowania odzieży. Jeśli posiadasz w swojej szafie kurtki wykonane z gęsiego puchu, dowiedz się jak najlepiej je pielęgnować. Dzięki praniu, suszeniu i przechowywaniu ubrań w odpowiedni sposób, będziesz cieszyć się nimi dłużej. 

pranie kurtek puchowych

Przed wypraniem odzieży, sprawdź instrukcję czyszczenia ubrania na metce. Zazwyczaj przyszyta jest ona do wewnętrznej części kurtki, a w niektórych wypadkach dołączona do produktu przy zakupie. Jeśli chcemy, aby nasza kurtka puchowa była w idealnej kondycji i zachowała swój fason przez wiele sezonów, traktujmy ją z należytą ostrożnością. Zanim ubranie zostanie zmoczone, upewnijmy się, że opróżniliśmy wszystkie kieszenie i zapięliśmy zamki. Odepnijmy doczepione do kurtki paski, podpinki i wszystkie możliwe dodatki. Wybierzmy pranie ręczne bądź program dostosowany do prania delikatnej odzieży w pralce. Maksymalna temperatura wody powinna wynosić 40°C, zwróćmy także uwagę na zastosowanie odpowiednich detergentów. Nie stosujmy płynów do zmiękczania tkanin. Bardzo dokładnie wypłuczmy odzież ( nawet 2-3 razy),  możemy ją delikatnie odwirować. 

suszenie kurtek puchowych

Kurtki puchowe mogą być poddane suszeniu w elektrycznych suszarkach, przy maksymalnej temperaturze 40°C.  Jeśli decydujemy się na naturalne suszenie odzieży, pamiętajmy, aby nie umieszczać mokrych ubrań bezpośrednio przy ciepłym kaloryferze oraz na słońcu. Suszmy kurtkę w pozycji poziomej, ‘na płasko’ upewniając się, że wypełniający ją puch jest równomiernie rozłożony. W czasie suszenia możemy kilkukrotnie ‘przetrzepać kurtkę’.

Jeśli obawiamy się czyszczenia ulubionej kurtki puchowej samodzielnie, dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług profesjonalnych pralni chemicznych. 

przechowywanie kurtek puchowych


Pielęgnacja odzieży puchowej to nie tylko odpowiednie pranie i suszenie. Warto zwrócić uwagę także na prawidłowe przechowywanie odzieży, szczególnie gdy po zimowym sezonie nie będziemy używać jej przez dłuższy czas. Kurtki z puchu powieś na wieszaku w dużym bawełnianym pokrowcu lub przechowuj luźno rozłożone w dużym kartonie. Nie przygniataj odzieży ciężkimi przedmiotami i przechowuj ją w suchym miejscu. 

zobac zoferte kurtek puchowcyh
czytaj blog sportofino