Najciekawsze trasy biegowe w Polsce
Letnia aura oraz czas urlopów trwa w najlepsze. To doskonała okazja, aby połączyć wypoczynek z aktywnością w nowych miejscach. W dobie utrudnionych i niepewnych podróży zagranicznych wielu z nas decyduje się na odkrywanie ciekawych terenów w Polsce. Wakacje to świetna szansa na sprawdzenie nowych ścieżek biegowych. Gdzie biegać w Polsce? Która trasa biegowa jest najpiękniejsza? Gdzie biegać w górach a gdzie nad morzem? Pakujesz buty biegowe na swój wyjazd? Zapoznaj się z propozycjami tras biegowych w różnych zakątkach naszego kraju.
Kierunek północ! Czyli gdzie biegać na Pomorzu?
Morze kojarzy się głównie z terenami nizinnymi i plażowym lenistwem. Nie oznacza to jednak, że w jego pobliżu nie znajdują się ciekawe trasy biegowe! Jeśli wybierasz się na północne rubieże Polski, możesz liczyć na solidną dawkę biegowego zmęczenia. Nadmorskie pagórki wydają się niepozorne, jednak uzbierasz na nich całkiem spore przewyższenia. Zastanawiając się, gdzie biegać nad morzem, zwróć uwagę na ścieżki Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Mnogość okolicznych miejscowości pozwala wybrać dogodny punkt startu. Dzięki czemu możesz liczyć na dużą różnorodność terenu i widoków. Okolice Szymbarku pozwalają odkryć największe pagórki Parku. Właśnie tam znajduje się Wieżyca. To najwyższe wzniesienie na Kaszubach, na które prowadzą krótkie szlaki turystyczne.
Wieża widokowa na szczycie pozwala na krótki odpoczynek przed kolejnymi kilometrami. Miłośnicy dłuższych wycieczek biegowych odnajdą się w południowej części Parku. Ponad 30-kilometrowa pętla najciekawszymi ścieżkami pozwoli zebrać ponad 1500m w pionie! Kartuzy będą stanowić idealną bazę wypadową dla zwolenników płaskich terenów. Okolice jeziora Kłodno i Rekowo gwarantują niezapomniane widoki i długie szlaki piesze. Rodzinny urlop w Trójmieście to świetna okazja na wybieganie w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Park rozciągający się od Gdańska po Gdynię gwarantuje mocne podbiegi, szybkie zbiegi i mnogość leśnych ścieżek. Przystępny dojazd do Lasu Oliwskiego to idealny punkt startu, aby wyruszyć na biegowe trasy i zgromadzić trochę metrów pod górę.
Dolnośląskie-biegowy raj. Gdzie biegać w górach?
Górskie trasy biegowe cechują się dużą różnorodnością i poziomem trudności. Na szczęście, w Polsce znajdziesz idealne trasy dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych biegaczy górskich. Poniżej dowiesz się, jakie najpiękniejsze trasy biegowe w górach wybrać do swoich umiejętności. Potrzebujesz wskazówek i inspiracji, jakie buty sprawdzą się podczas biegania po górach? Zajrzyj tutaj i tutaj. Sudety od wielu lat cieszą się zainteresowaniem biegaczy, dzięki zróżnicowanym ścieżkom. Pasma górskie wchodzące w ich skład, o różnym stopniu trudności i nawierzchni stwarzają ogromne możliwości treningowe. Początkujący biegacze świetnie odnajdą się w niższych górach leżących w granicach Sudetów. Góry Izerskie i tamtejsze trasy biegowe urzekną długimi szlakami o łagodnym przebiegu. Mnogość leśnych terenów pozwala biegać w spokoju i ciszy. Drewniane kładki chroniące roślinność są ciekawym elementem całej wycieczki. Najlepszym punktem startowym na trasy biegowe w Góry Izerskie będzie Szklarska Poręba, Jakuszyce lub Świeradów-Zdrój. Z obu miejscowości wychodzą bezpośrednie szlaki turystyczne. Wycieczkę biegową warto umilić sobie przerwą w schronisku górskim lub Chatce Górzystów, która słynie z owocowych naleśników.
Z Jeleniej Góry warto wybrać się na trasy biegowe Rudaw Janowickich, w których granicach leży Rudawski Park Krajobrazowy. Widoki na Karkonosze oraz słynne, Kolorowe Jeziorka to gwarancja atrakcji nie tylko dla biegaczy. Doświadczeni biegacze świetnie odnajdą się na szlakach Grani Karkonoszy, a skalisty teren pozwoli na przygotowanie do zawodów w bardziej wymagających górach. Odwiedzając Dolny Śląsk, nie można zapomnieć o niezwykłych, malowniczych trasach biegowych w Góry Stołowe. Wyjątkowa rzeźba gór płytowych, tworzących unikatowe formacje skalne to gwarancja pięknych ścieżek.
Niewielka wysokość gór sprawia, że jest to propozycja na każdy poziom zaawansowania. Skalne labirynty i grzyby urozmaicą wycieczkę. Najpopularniejsze trasy biegowe przez Góry Stołowe prowadzą w okolicach Szczelińca Wielkiego, który jest też najwyższym szczytem tego pasma. Bazę wypadową na najwyższą formację stanowią okoliczne, urokliwe miejscowości-Radków, Karłów i Pasterka. Leśne i kamieniste ścieżki oraz dobrze oznakowane szlaki sprawiają, że poruszanie się po parku narodowym jest stosunkowo proste.
Zastanawiasz się, gdzie jeszcze biegać w górach? Miłośnicy krótkich biegów pod górę typu alpejskiego odnajdą się na trasach biegowych w Górach Sowich. Na wycieczkę najlepiej wyruszyć z przełęczy Sokolej lub Jugowskiej i czerwonym szlakiem kierować się na szczyt. Zdobycie Wielkiej Sowy z okazałą, betonową wieżą widokową gwarantuje piękne widoki a zieloną, malowniczą okolicę. Trasy biegowe w Górach Sowich dla sympatyków długich wycieczek biegowych prowadzą z Kamionek lub Rościszowa.
Górskie trasy biegowe na południu
Choć południowy kraniec Polski może kojarzyć się głównie z Tatrami, to w ich pobliżu znajdziesz niższe pasma, z których rozciągają się niezapomniane panoramy. Na uwagę zasługują głównie trasy biegowe w Pieninach czy Gorcach. Na szlaki w Pieniny najlepiej wyruszyć ze Szczawnicy lub nieco oddalonych Jaworek. Niebieski szlak zwany potocznie Granią Pienin to jedna z najpiękniejszych tras biegowych w Polsce. Wapienne, białe skały pięknie kontrastują z zielenią pienińskich łąk, na których możesz spotkać owce. W oddali z łatwością dostrzeżesz Tatry Wysokie. Przy odrobinie szczęścia i znajomości topografii odnajdziesz Gerlach, Hawrań czy wierzchołek Łomnicy. Trasy biegowe Pienin nie są wymagające. Szerokie ścieżki pozwalają na komfortowy bieg. Podejścia na główny, niebieski szlak są łagodne, a długości podbiegów wahają się od 2 do 4km.
Gorce są to propozycją dla średniozaawansowanych biegaczy, którzy posiadają już doświadczenie na górskich trasach biegowych. Skaliste, wymagające szlaki to idealne miejsce do treningu w wyższe góry. Podbiegi są długie i strome, dlatego warto wyposażyć się w kijki biegowe. Przy okazji biegowej wycieczki warto wspiąć się na Gorc z wieżą widokową lub najwyższy szczyt-Turbacz. Z Gorców również rozciąga się panorama na nieco oddalone Tatry. Podczas planowania tras biegowych w Gorcach miej na uwadze, że po obfitym deszczu gorczańskie szlaki potrafią być bardzo błotniste, a ukryte pod błotem kamienie wymagają szczególnej ostrożności.
Być może spodobają Ci się także