Ładuję...

Skitouring

Skitouring dla początkujących

Skitouring to w wolnym tłumaczeniu po prostu narciarskie wycieczki. I trudno o lepszą definicję tej dyscypliny sportu. Dla pasjonatów adrenaliny i sporego wysiłku będą to wypady bardziej ekstremalne, a na miłośników wolniejszego tempa i amatorów przyrody czekać będą spokojniejsze trasy. Każdy znajdzie coś dla siebie, dlatego też skitouring jest dziś tak popularny!

Swoich sił mogą spróbować dosłownie wszyscy. Wśród rozpoczynających przygodę z narciarstwem pozatrasowym spotkać można zarówno tych, którzy uczą się jazdy na nartach tylko po to, aby móc spróbować skitouringu, jak i takich, którzy w klasycznym narciarstwie osiągnęli już swoje maksimum. Próbują także miłośnicy gór – kiedy wszystkie łatwo dostępne ścieżki przeszli wzdłuż i wszerz, próbują swoich sił gdzieś wyżej.

Ta moda nie pozostaje bez echa w branży modowej i sprzętowej. Kolekcje marek zimowych i outdorowych proponują coraz więcej produktów przystosowanych do górskich wycieczek na nartach. Poniżej kilka informacji i złotych rad od naszych instruktorów ze Skitour School.

Skitouring jest często mylony z narciarstwem freeridowym, czyli jazdą poza wyznaczonym szlakiem. Obie formy łączy spektakularny finał, czyli pełen emocji zjazd po dziewiczych terenach, jednak skitouring to także ogromny nacisk na podejścia, których we freeridingu brak lub nie są aż tak istotne. Dla rządnych jeszcze większych emocji polecamy skialpinizm – bardziej zaawansowany i wymagający. I chociaż zjazd nie zawsze jest tak przyjemny jakbyśmy sobie tego życzyli, niezmiennie dostarcza ogromnej adrenaliny i satysfakcji.

Skitouring

Jak się przygotować?

Ostrzegamy – to nie jest sport dla leniwych! Zanim zaczniesz skitourowanie będziesz potrzebował solidnego przygotowania. Porzuć marzenie o tym, że wstaniesz z kanapy, wypożyczysz narty i ruszysz pod górę. Poniżej kilka porad dla tych, którzy w tym sezonie planują ruszyć na skitoury po raz pierwszy:

  • Przede wszystkim: kondycja! Co to oznacza w praktyce? Jeśli chodzenie po górach nie sprawia ci większego kłopotu, dasz radę! Regularna aktywność fizyczna jak bieganie, pływanie, siłownia czy treningi cardio na pewno pomogą w wypracowaniu odpowiedniej formy.
  • Technika kluczem do sukcesu Przed rozpoczęciem przygody ze skitouringiem ważne, aby klasyczne narciarstwo zjazdowe mieć opanowane przynajmniej w dobrym stopniu. Pełna kontrola nad nartami, panowanie nad trasą zjazdu i prędkością czy umiejętność równoległego skrętu to podstawa. Im lepiej jeździmy, tym lepiej poradzimy sobie na skitourach. Pewnych siebie śmiałków informujemy: jazda na leciutkich skiturach w różnych warunkach śniegowych, poza trasą to nie to samo co wycinanie zakrętów slalomką po idealnym alpejskim sztruksie…
  •  Zadbaj o komfort. Wybierz odpowiedni strój i sprzęt. W przypadku ubrań ważne, aby stosować metodę na cebulkę. Dzięki temu zachowamy komfort termiczny w każdych warunkach. Właściwie dobrany strój pozwoli nam zachować komfort i ciepło w trakcie podejścia i zjazdu. Zasada dobierania właściwego sprzętu jest analogiczna do narciarstwa zjazdowego – buty i narty muszą być dopasowane do naszej wagi, wzrostu, umiejętności oraz oczekiwań. W innym wypadku satysfakcję przysłoni frustracja...
  • Trening czyni mistrza. Dobrze jest zacząć od odpowiedniego przeszkolenia z zakresu skitouringu oraz poruszania się w górach zimą. Możliwość nauki pod okiem profesjonalistów to niepowtarzalna okazja, aby zdobyć niezbędną wiedzę! Zajęcia tego typu oprócz technicznych wskazówek, przynoszą także mnóstwo wiedzy praktycznej z zakresu odczytywania terenu, planowania trasy, rozpoznawania zagrożeń czy postępowania podczas zejścia lawiny.  

Skitouring
Skitouring

Jak dobrać...

Bielizna

Bielizna na skitourach to rzecz niezwykle istotna. Jej główną funkcją jest zapewnianie komfortu skórze. Materiał powinien szybko wysychać, świetnie wentylować i odprowadzać wilgoć na zewnątrz. Z własnego 10-letniego doświadczenia wiemy, że to naprawdę podstawa. Po testach wielu marek możemy polecić bieliznę techniczną X-Bionic z wełny merino, która sprawdzi się w nawet najbardziej ekstremalnych warunkach.  

Narty

Najważniejsza cecha, która odróżnia narty skitourowe od swoich sióstr zjazdówek to waga. Ich ciężar może być nawet kilkukrotnie mniejszy od nart zjazdowych, a te przygotowane dla profesjonalistów bywają lekkie jak piórko - ważą zaledwie kilkaset gram! Ważną kwestią jest także szerokość – im narta szersza, tym lepiej przystosowana do zjazdów poza trasą. W tym przypadku wartości wahają się pomiędzy 60 mm do 130 mm. Na początku najlepiej kierować się zasadą złotego środka i znaleźć narty, które poradzą sobie zarówno ze zmienną pokrywą śnieżną jak i lodoszrenią. Idealną, przetestowaną przez nas opcją są modele w granicach 84-100 mm, takie jak freeridowa narta BMT90 czy narty z serii VTA o szerokościach 84/88. W połączeniu z dość uniwersalnym wiązaniem Marker Kingpin stanowią dobry zestaw dla skiturowca, który szuka w miarę lekkiego i wygodnego sprzętu.

 

Skitouring

Gdzie na pierwszą turę?

Tam gdzie są góry i śnieg – tyle wystarczy! Na skitourach byliśmy już w wielu zakątkach Polski i Świata – Tatry, Bieszczady, Alpy, Dolomity, Kaukaz, góry Norwegii…  A przecież bardziej odległe rejony także oferują niezapomniane wrażenia. Niezależnie od miejsca, jak z każdym sportem bywa, pierwsze kroki najlepiej stawiać pod okiem doświadczonych instruktorów czy przewodników, którzy łatwo i bezpiecznie (!) wprowadzą Cię w piękny świat skitouringu. Oczywiście można zrobić to na własną rękę, jednak będzie to zadanie dużo bardziej czasochłonne i ryzykowne – nikt tak nie przeszkoli nas na wypadek zejścia lawiny jak profesjonaliści. Pamiętajmy, że to obowiązkowy punkt każdego szkolenia.

Jeżeli zastanawiamy się nad wyborem trasy czy rejonu pierwszej skitoury warto ruszyć do skiturowej Mekki. Jest nią Tatrzański Park Narodowy i rejon Kasprowego Wierchu oraz Hali Kondratowej. To tam większość najlepszych polskich zawodników zostawiła swoje pierwsze ślady. Według nas miejsce to proponuje najlepsze warunki do rozpoczęcia nowej przygody – wypożyczalnie sprzętu, szkoły skitourowe, zazwyczaj dobre warunki śniegowe, przepiękne góry i widoki – czego chcieć więcej?

Z kim na skitoury?

U podnóży Kasprowego Wierchu działa Skitour School, w której organizujemy szkolenia i kilkudniowe wyjazdy skitourowe na różnych poziomach zaawansowania. Wykwalifikowani i certyfikowani instruktorzy, przewodnicy tatrzańscy oraz ratownicy TOPR dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w łatwy do przyswojenia sposób,. Podczas skiturowych wycieczek poprawiają błędy, tłumaczą zasady poruszania się na skitourach. Ćwiczenia lawinowe będące elementem szkoleń to praktyczna wiedza w pigułce, która na początek wystarczy każdemu adeptowi skitouringu. Wiele grup o różnym poziomie doświadczenia daje wspaniałe możliwości zdobywania wiedzy. Marzy Ci się całodzienna wyprawa narciarska z czekanem i rakami? Śni Ci się po nocach zjazd jedną z tatrzańskich ścian w świeżym, nietkniętym puchu? A może dalsza wyprawa? Wszystko do zrobienia! Pełną ofertę szkoleń oraz szereg niezbędnych wskazówek znajdziesz na Skitourschool.pl.

 

Sprawdź ofertę: skitouring

Wczytaj czat