Ładuję...

  • slider-welniane-swetry

Jak dbać o wełniane swetry?

Nadszedł czas na to, by z dna szafy wyciągnąć odzież z wełny owczej i swetry kaszmirowe. Miękkie, dobre gatunkowo swetry wracają na swoje miejsce w Twojej jesienno-zimowej garderobie, by towarzyszyć Ci na co dzień. Otulą Cię swoją delikatnością, zapewnią ciepło i pomogą Ci się zrelaksować nawet w trakcie ciężkiego dnia. Swój ulubiony sweter z naturalnej wełny ubierzesz nie tylko na wieczorne spotkanie ze znajomymi w urokliwej restauracji. Sprawdzi się on również podczas bożonarodzeniowego świętowania z rodziną i zapewni komfort podczas dnia spędzanego w domu z ciepłą herbatą. Jeśli chcesz prezentować się nienagannie i profesjonalnie podczas służbowego spotkania, zimowy sweter wełniany to idealna opcja, dzięki której zwyczajnie poczujesz się lepiej. Dobry gatunkowo sweter wełniany, zarówno damski, jak i męski, potrzebuje odpowiedniej opieki. Poniżej znajdziesz praktyczne porady, jak dbać o swoje wełniane swetry kaszmirowe i z wełny merynosów.

Sweter z wełny owczej to najlepsza opcja, gdy chcesz zatrzymać zimą ciepło.

Podstawowe zasady: jak dbać o wszystkie wełniane swetry

Chcesz uprać swój sweter, który masz w szafie od lat? A może szukasz sposobu na zadbanie o nowy sweter wełniany Polo Golf Ralph Lauren lub Goldbergh? Pamiętaj, że wełniane swetry nie lubią częstego prania, więc wystarczy je wyprać raz na sezon. Możesz je jednak regularnie odświeżać. By to zrobić, włóż je do zamrażarki na dobę lub dwie. To pozbawi je nieprzyjemnego zapachu.

Jeśli zechcesz odświeżyć swój wełniany sweter przed sezonem, możesz go delikatnie przepłukać ręcznie w zimnej wodzie. Odzież wełnianą susz na leżąco – w ten sposób ubranie się nie rozciągnie. Nadmiaru wody możesz pozbyć się, zawijając mokry sweter w duży ręcznik i lekko go wyciskając – pamiętaj, by nie wykręcać wełnianej odzieży ręcznie ani jej nie pocierać.

DAMSKIE SWETRY Z WEŁNY MERYNOS

Jakie są rodzaje wełny?

Aby najlepiej zadbać o odzież z wełny owczej czy z kaszmiru, warto przede wszystkim dokładnie zapoznać się z jej składem i zaleceniami producenta. W większości przypadków rozwiązuje to wszystkie pytania, które mogły pojawić się w Twojej głowie podczas wyciągania swetra z kosza na pranie. Czasem jednak warto poświęcić nieco więcej czasu i dokładnie dowiedzieć się, jak dbać o wełniane swetry. Choć pranie swetrów z wełny merynosa i kaszmiru wygląda podobnie, warto poznać je nieco bliżej i zaprzyjaźnić się z nimi – w końcu to właśnie ten materiał będzie jak Twoja druga skóra podczas zimowego sezonu.

Merino Wool – co to takiego?

Swetry z Merino Wool to typ odzieży z wełny owczej, który jest ceniony na całym świecie. Owce merynosowe żyją na terenach górskich, a ich wełna chroni je przed ekstremalnym zimnem, na który są narażone. To właśnie sprawia, że wełna merino posiada wyjątkową zdolność do regulowania ciepła i odprowadzania wilgoci. Jest to możliwe dzięki dynamice włosa. Kurczy się on, gdy jest zimno, zapewniając jednocześnie więcej ciepła, z kolei podczas nadmiaru ciepła rozszerza się, nie pozwalając na przegrzanie. Delikatne, przyjazne dla skóry swetry z merynosa świetnie sprawdzą się również podczas zimowego wyjazdu na narty. Zwróć szczególną uwagę na ofertę Dale of Norway – wełniane swetry tej marki to propozycje uniwersalne, które z łatwością dopasujesz do swojego après-ski. Norweskie wzory znajdziesz również w ofercie Newland.

Sweter z wełny merynosa męski i damski będzie idealną ochroną na zimę.

Jak prać sweter z wełny owczej?

Jak prać sweter z wełny owczej?

Swetry z wełny merynosów nie gryzą, nie gniotą się i są niezwykle wytrzymałe – pod warunkiem, że odpowiednio o nie zadbasz. Choć samo pranie powinno odbywać się bardzo rzadko, jest ono niezbędne, kiedy sweter z wełny owczej Merino Wool zostanie przypadkowo poplamiony lub gdy wietrzenie i „zamrażanie” go nie radzi sobie z nieprzyjemnym zapachem. Oto garść porad, co warto wziąć pod uwagę: 

  • przed praniem odwróć sweter na lewą stronę,
  • pierz swoje swetry ręcznie, 
  • temepratura wody nie powinna przekraczać 30oC,
  • do wody dodaj łagodny detergent dedykowany wełnie,
  • sweter namaczaj krótko (około 10 minut), 
  • na koniec sweter wypłucz w letniej wodzie. 

Jeśli Twój sweter wykonany jest z dzianiny, musisz otoczyć go szczególną troską. Delikatne sploty powstające poprzez dzianie bardzo łatwo uszkodzić biżuterią, dlatego najlepiej zdjąć ją przed praniem. Dodatkowo w przypadku poplamienia trzeba reagować natychmiastowo i nie pozwolić plamie wyschnąć. Jeśli jednak nie uda Ci się w porę namoczyć wełny, plamę możesz spróbować wywabić z pomocą delikatnego detergentu i octu. Również w tym przypadku późniejsze wypłukanie tkaniny jest konieczne.

Męski sweter z merino wool

Swetry kaszmirowe

Kaszmir pozyskuje się od kóz kaszmirskich, które zamieszkują zbocza Himalajów. By przeżyć w niesprzyjających warunkach, wykształciły one dwie warstwy sierści. Zewnętrzna, szorstka warstwa chroni przed zimnem i wiatrem. Z kolei drugą warstwę tworzy delikatny puch zwany podszerstkiem – to właśnie z niego wykonuje się kaszmirowe swetry. Włókno kaszmirowe, choć jest cieńsze od klasycznej wełny, zapewnia kilkukrotnie więcej ciepła. Aksamitny, delikatny materiał jest również przewiewny i świetnie absorbuje wilgoć, natychmiast odprowadzając ją na zewnątrz. Cieniutkie włókna sprawiają, że swetry z kaszmiru są niezwykle przyjemne w noszeniu, a dbanie o nie jest równie proste, co pielęgnacja swetrów z merynosa.

 

Pielęgnacja kaszmiru: jak dbać o wełniane swetry?

Również w przypadku swetrów z kaszmiru najlepiej sprawdzi się pranie ręczne. Odwróć sweter na drugą stronę i użyj delikatnego środka do prania wełny. Włókna kaszmiru również nie są odporne na rozciąganie, dlatego sweter z naturalnej wełny kaszmirskiej powinien być suszony na płasko. Możesz rozłożyć go na suszarce na ręczniku i co jakiś czas przekładać sweter na drugą stronę. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź nasz artykuł o pielęgnacji i przechowywaniu kaszmiru.

Swetry damskie z wełny merynosa

Czy można prać wełniane swetry w pralce?

Ręczne pranie swetrów z wełny nie jest czasochłonnym ani trudnym zadaniem – trwa dosłownie kilkanaście minut, po czym pozostaje czekać, aż odzież wyschnie. Jeśli jednak chcesz wyprać swoją wełnianą odzież w pralce, na początku sprawdź na metce, czy materiał nadaje się do tego. Jeśli tak, wypierz go w możliwie najniższej temperaturze prania ręcznego bądź w specjalnym programie do prania wełny bez wirowania. Od razu po praniu wyjmij sweter i susz tak, jak po ręcznym praniu.

MĘSKI SWETER Z WEŁNY MERYNOSA DLA CIEBIE

Mechacący się sweter z wełny

Niezależnie od tego, czy chodzi o swetry kaszmirowe czy te z merynosów, naturalne tkaniny się mechacą. Im częściej je nosisz, tym większe są szanse, że w miejscach ocierania się o siebie, materiał się skulkuje. Niektórzy polecają specjalne golarki do ubrań, jednak nie sprawdzą się one w przypadku najdelikatniejszej dzianiny. Podczas ich używania i przypadkowego mocniejszego przyciśnięcia, możesz uszkodzić delikatną strukturę wełny. W przypadku mechacenia się materiału najlepiej posłużyć się małym grzebykiem do usuwania zmechaceń. Jeśli chcesz dodatkowo zapobiegać mechaceniu, przed włożeniem na siebie swetra oczyść go rolką do ubrań.

Jak przechowywać wełniane swetry?

Jeśli lubisz wszystkie swoje ubrania przechowywać na wieszakach, w przypadku ubrań wełnianych lepiej będzie pozbyć się tego nawyku. Odzież wykonana z naturalnej wełny nie gniecie się po wysuszeniu i lubi przestrzeń. Dlatego też, zamiast upychać wszystkie swoje wełniane swetry w szufladzie, daj im przestrzeń do tego, by mogły spokojnie czekać, aż po nie sięgniesz. Idealnym miejscem na przechowywanie jest półka w szafie. Pamiętaj też o tym, by nie nosić jednego swetra kilka dni z rzędu i by zapobiegać pojawieniu się moli – w tym celu warto umieścić saszetkę z lawendą lub lawendowe mydełko na półce razem ze swetrami.

Swetry z wełny owczej - damska kolekcja
Męski sweter z wełny merynosa

Odzież z wełny owczej i koziej — wybór na lata

Noszenie swetrów z naturalnej wełny daje multum korzyści. Są one przyjazne dla skóry i nie podrażniają jej. Zakup swetra z wełny to nie tylko inwestycja w ciepłe, przytulne sploty, które otulą Cię podczas zimowej pory. Swetry z wełny merynosów czy kaszmiru są uniwersalne. Dopasujesz je do każdego outfitu, wyróżniając się jednocześnie niebywałym stylem. Możesz je nosić nawet latem – dzięki unikatowej konstrukcji włókien zapewnią odpowiednią oddychalność. Wytrzymała odzież z wełny owczej i koziej to wybór na lata. Podobnie wygląda to w przypadku bielizny termicznej wykonanej z wełny merynosów. Dynafit to jedna z marek, która doceniła ten szlachetny materiał. Dzięki naturalnym, oddychającym właściwościom i optymalnej termoregulacji, bielizna termiczna Dynafit znajdzie zastosowanie podczas każdej skiturowej wycieczki, jak i podczas spaceru po górach. Sprawdź na własnej skórze wszystkie zalety wełny owczej Merino Wool i kaszmiru, a z pewnością nie pożałujesz.

WIĘCEJ INSPIRACJI W MAGAZYNIE S'PORTOFINO

S'portofino Magazyn

Wczytaj czat