Ładuję...

Jak dobrać narty skitourowe?

Rozważając skitour jako formę spędzania wolnego czasu w górach, z pewnością wiesz, że niezbędna będzie dobra kondycja i umiejętność jeżdżenia na nartach. Zimowy outdoor na nartach jest niezwykle wymagający. Podczas skitouringu musisz, między innymi, samodzielnie podejść w górę, zamiast korzystać z wyciągu. Wymaga to nie lada wysiłku. Dlatego też niezbędna jest odpowiednia techniczna odzież skiturowa, która zapewni całodzienny komfort, ale też dobrze dobrane narty skiturowe. Zanim jednak je kupisz, warto przetestować, jaki sprzęt będzie najlepszy. Możesz to zrobić, wypożyczając go i sprawdzając, czy wszystko Ci odpowiada. Używany sprzęt nada się do pierwszych testów, jednak jeśli chcesz zacząć swoją skiturową przygodę, warto zainwestować w nowy sprzęt. Używane narty skiturowe mogą nie tylko nosić ślady użytkowania, ale mogą też być uszkodzone – nie zawsze widać to na pierwszy rzut oka. Nie będą też dopasowane do Twojej anatomii, co jest warunkiem koniecznym, jeśli nie chcesz zmagać się z odciskami po dniu pełnym wrażeń.

Odpowiednie narty skiturowe są najważniejszą rzeczą na skiturach.

Narty skiturowe: co to jest?

Narty skiturowe różnią się od nart zjazdowych i biegowych. Dlatego też, jeśli myślisz o zaczęciu przygody ze skituringiem, potrzebne będą Ci odpowiednie narty. Odpowiednie narty skiturowe to podstawa. Zależnie od Twoich upodobań, będą Cię interesowały różne cechy nart i ich inne parametry. Jeśli ciekawsze wydają Ci się zjazdy, postaw na cięższe narty. Jeśli jednak interesuje Cię samo podchodzenie, ułatwisz je sobie sięgając po lekkie narty. Warto zwrócić uwagę na szerokość nart, która może wynosić od 60 do 130 mm. Jeśli szukasz uniwersalnych nart, najlepiej sięgnąć po te w przedziale 80-90mm. Im szersza narta, tym trudniejsze będzie podchodzenie. Jednocześnie szerokie narty skiturowe ułatwią zjazd w świeżym śniegu.

Narty skiturowe - zestaw okaże się idealnym rozwiązaniem

Jak dobrać narty skiturowe

Jeśli lubisz poruszać się po górach w szybkim tempie, postaw na niską wagę i zwróć uwagę na technologie wzmacniające wytrzymałość nart skiturowych. Dzięki nim będą one znacznie odporniejsze na uszkodzenia. Istotna jest też przyczepność. Bardziej doświadczeni narciarze mogą pozwolić sobie na manewrowanie po nieco trudniejszym terenie. Jeśli planujesz freeride, postaw na nieco szersze narty – dzięki nim łatwiej zjedziesz po świeżym puchu. Pomocne okażą się też technologie absorbujące wstrząsy, których nie brakuje na nieprzewidywalnym terenie. Narciarze wybierający pierwsze narty skiturowe powinni też wziąć pod uwagę rodzaj rdzenia nart. Najlepiej, by było nim drewno. Wśród najlepszych na rynku propozycji znajdziesz:

  • rdzeń z paulowni – gwarantuje odpowiednią sztywność nart przy ich niewielkiej wadze. Przykładem nart z tym rdzeniem są narty skiturowe Dynafit BLACKLIGHT 88.
  • rdzeń z topoli bądź jesionu – zapewnia odpowiednią wytrzymałość i przekazuje siłę na krawędzie nart. Ten parametr realizuje zestaw skiturowy Dynafit RADICAL SET.

Czym się różnią narty skiturowe od zjazdowych?

Tym, co odróżnia narty skiturowe do zjazdowych, jest ich waga. Narty skiturowe są znacznie lżejsze niż zjazdówki. Profesjonalne narty skiturowe mogą ważyć nawet do kilkuset gram.

Jakie narty skiturowe damskie wybrać?

Damskie modele nart skiturowych są bardziej elastyczne. Narty skiturowe unisex będą sztywniejsze niż ich damskie odpowiedniki, dlatego warto zastanowić się nad kupnem krótszych nart.

Jak dobrać narty skiturowe do wzrostu - najważniejsza jest ich odpowiednia długość.

Jak dobrać długość nart skiturowych?

Długość nart skiturowych ma ogromne znaczenie. Jednym z pytań, które z pewnością sobie zadajesz, jest to, jak dobrać narty skiturowe do wzrostu. Przyjmuje się, że narty skiturowe powinny sięgać od ziemi do wysokości znajdującej się między nosem a oczami. Długość nart nie powinna jednak być mniejsza niż do linii brody i większa niż wysokość wzrostu. Podczas wyboru ważne jest też:

  • doświadczenie narciarza – narty skiturowe dla początkujących powinny być krótsze. Dłuższe narty są zalecane bardziej doświadczonym narciarzom,
  • waga narciarza – jeśli waga narciarza jest mniejsza od przeciętnej wagi dla danego wzrostu, lepiej wybrać krótsze narty; jeśli waga narciarza jest większa, lepiej sięgnąć po dłuższe narty,
  • rodzaj śniegu – na świeżym śniegu najlepiej sprawdzą się długie narty, największą wszechstronność dają jednak narty o optymalnej długości,
  • ukształtowanie terenu – jeśli dużo jeździsz po lesie i potrzebujesz maksymalnie skrętnych nart, wybierz krótsze narty. Jeśli chcesz osiągać wysokie prędkości na szerokich stokach, sięgnij po dłuższe narty,
  • styl jazdy na nartach – jeśli lubisz rozwijać wysokie prędkości, wybierz dłuższe narty, jeśli jednak preferujesz slalomy między drzewami, to łatwiej zainicjujesz skręt krótszymi nartami,
  • promień skrętu – narty z mniejszym promieniem łatwiej inicjują skręt, a te z większym gwarantują większą stabilność.

Narty skiturowe - wiązania i foki

Narty skiturowe – wiązania i foki

Wiązania do nart skiturowych na ogół mają wolną piętę – podczas podchodzenia but wpina się w przód wiązania, a pięta pozostaje luźna. Tylna część wiązania używana jest tylko do zjazdu – właśnie wtedy się ją blokuje. W zależności od tego, czy poruszasz się w górę, czy w dół, naprzemiennie będziesz używać samych przodów lub przodów i tyłów. W popularnych wiązaniach do butów zjazdowych masz wyłącznie możliwość pełnego wpięcia butów skiturowych. Podczas wyboru wiązań zwróć też uwagę na ich ciężar. Lekkie wiązania skiturowe sprawdzą się podczas podchodzenia, a ciężkie i mocniejsze to idealny wybór do szerokich nart. Istotnym elementem zestawu skiturowego są też foki skiturowe. Te materiałowe nakładki przyklejane do ślizgów nart działają hamująco i zmniejszają poślizg podczas poruszania się w terenie. W momencie zjazdu foki się odkleja i przepina wiązania tak, by spełniały funkcję zjazdową. W przypadku, gdy nie chcesz wnikać w specyfikę poszczególnych elementów zestawu skiturowego i zasad ich dobierania, najlepiej jest wybrać cały komplet skiturowy, którego elementy będą ze sobą kompatybilne.

Co się składa na zestaw skiturowy?

Zestaw skiturowy to doskonały wybór, gdy szukasz uniwersalnego rozwiązania. Stawiając na komplet, w którym znajdują się narty skiturowe, foki i wiązania oszczędzasz czas. Wszystkie elementy są dedykowane nartom i pasują do siebie – sprawia to, że jest to najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Jedną z firm, która oferuje dobrej jakości zestawy skiturowe, jest firma Dynafit — narty, wiązania i foki to komplet, który swoją popularność zdobył nie bez przyczyny. Jedyne, co musisz zrobić, to dobrać do nich odpowiednie obuwie skiturowe i ruszać na stok!

SPRAWDŹ INNE ZIMOWE ARTYKUŁY

Przegląd spodni narciarskich
Jak wybrać bieliznę termoaktywną na narty
Jakie gogle narciarskie wybrać

Wczytaj czat