Ładuję...

Polo Ralph Lauren

Wielki Szlem - poznaj 4 najważniejsze turnieje golfowe świata

Zdobycie Wielkiego Szlema w golfie oznacza zwycięstwo we wszystkich czterech prestiżowych turniejach w ciągu jednego roku – The Masters Tournament, U.S. Open Championship, The Open Championship oraz U.S. PGA Championship. Co ciekawe, jak dotąd jeszcze żadnemu zawodnikowi nie udało się zdobyć Wielkiego Szlema. Najbliżej był Tiger Woods, który co prawda wywalczył wszystkie tytuły mistrzowskie, ale dokonał tego w ciągu dwóch lat (2001-2002), zaliczając tak zwanego „karierowego” Szlema. Poznaj nieco bliżej 4 najważniejsze turnieje golfowe na świecie, w których zwycięstwo świadczy nie tylko o niezwykłym talencie i umiejętnościom, ale także o silnej psychice i wewnętrznym spokoju zawodnika.

Polo Ralph Lauren
Polo Ralph Lauren

Wielki Szlem: bogata tradycja i niesamowite emocje

The Masters Tournament, U.S. Open Championship, The Open Championship oraz U.S. PGA Championship to nie tylko rozgrywki sportowe. To także bogata tradycja, niesamowite emocje i miliony osób, które przeżywają te emocje razem z zawodnikami. Każdy turniej jest wyjątkowy i nieprzewidywalny, ale każdy z nich tworzy niesamowitą opowieść o pasji do sportu

The Masters Tournament

The Masters Tournament, zwany także The Masters lub The U.S. Masters, to pierwszy spośród wielkiej czwórki i po raz pierwszy odbył się w 1934 roku. Tradycyjnie rozpoczyna się w pierwszym pełnym tygodniu kwietnia i stanowi inaugurację najważniejszych rozgrywek. Turniej odbywa się zawsze w tym samym miejscu, czyli w elitarnym Augusta National Golf Club, Augusta, Georgia, USA. Jego założycielem jest Bobby Jones, który pragnął stworzyć miejsce, gdzie golfiści mogliby realizować swoją pasję na najwyższym poziomie. Na turniej The Masters Tournament nie można dostać się drogą eliminacji, ale wyłącznie po otrzymaniu zaproszenia. Najbardziej charakterystycznym elementem The Masters jest zielona marynarka, którą otrzymuje zwycięzca. Stanowi ona symbol przynależności do klubu i musi być zwrócona rok po wygranej. Od tego momentu laureat może zakładać ją wyłącznie na terenie klubu, np. podczas dorocznej kolacji mistrzów. Pierwszym zwycięzcą The U.S. Masters był Horton Smith. Jego honorarium wyniosło 1500$, co z perspektywy dzisiejszych milionowych wygranych wydaje się nieprawdopodobne. Zawodnikiem, który dotąd najczęściej sięgał po zieloną kamizelkę był Jack Nicklaus. W 2020 roku zwyciężył Dustin Johnson, wygrywając 2 miliony dolarów.

Chervo

U.S. Open

Inaczej The United States Open Championship, określany jest mianem najtrudniejszych rozgrywek świata, które rozgrywane są na różnych polach w Stanach Zjednoczonych. Wiąże się to przede wszystkim z bardzo trudnymi warunkami panującymi na polach, które są specjalnie przygotowywane na okoliczność turnieju. Trawa jest fałdowana, dołki sytuowane wśród licznych przeszkód, a droga do nich jest bardzo wąska i długa. Dodatkowo, natura niestety nie pomaga: upały, gwałtowne burze – zdarzyć może się wszystko, a zawodnicy muszą dostosować się do kapryśnej pogody. Zwycięzcą może zostać tylko ten gracz, który zagrał na tak zwane par pole, czyli zdobył każdy dołek w przewidzianej dla niego liczbie uderzeń. Jednocześnie są to najlepiej opłacane mistrzostwa. Pula nagród w 2018 roku wyniosła aż 12 mln $. Tradycja U.S Open sięga 1985 roku, kiedy to w Newport Country Club rozegrano pierwsze zawody trwające… 1 dzień! Wygrał je Anglik, Horace Rawlins, który w ramach honorarium otrzymał 150 $. Współcześnie mistrzostwa odbywają się w czerwcu, a finał rozgrywek przypada w amerykański Dzień Ojca. U.S. Open to zawody otwarte. Może w nich uczestniczyć nawet amator, niezależnie od wieku i płci, pod warunkiem, że osiąga handicap na poziomie 1,5 i zdoła przejść wieloetapowe kwalifikacje. Co ciekawe, w U.S. Open wystąpił polski golfista, Adrian Meronk, co było historycznym wydarzeniem dla polskiego golfa.

Kolekcja Chervo
Kolekcja ALberto

The Open Championship

Częściej zwany The Open lub British Open. The Open Championship to najstarszy spośród turniejów Wielkiego Szlema, którego początek sięga 1860 roku. Jest też uznawany za najbardziej prestiżowy, bo rozgrywany jest w ojczyźnie golfa, czyli w Wielkiej Brytanii. Do niezapomnianych pojedynków w historii golfa zaliczamy „The Duel in the Sun”, który miał miejsce podczas The Open Championship w 1977 roku na polu Turnberry w Szkocji i rozegrał się pomiędzy Tomem Watsonem a Jackiem Nicklausem. Nicklaus zakończył turniej z wynikiem 66 uderzeń, ale to Watson, kończąc z wynikiem 65, okazał się zwycięzcą, wyprzedzając Nicklausa o zaledwie jedno uderzenie. Ich rywalizacja była nie tylko demonstracją niesamowitych umiejętności golfowych, ale także wzajemnego szacunku i sportsmanshipu. To wydarzenie jest często wspominane jako jeden z największych pojedynków w historii golfa, a obaj gracze stali się legendami tego sportu. 

Charakter The Open w dużym stopniu determinuje brytyjski klimat i przyroda. Mistrzostwa rozgrywane są na tradycyjnych polach o bardzo twardej, trudnej nawierzchni, usytuowanych w sąsiedztwie morza i wystawionych na silne działanie wiatru, który niejednokrotnie wpływał na losy meczów. Zwycięzca British Open otrzymuje honorowy tytuł “The Champion Golfer of The Year”. Wisienką na torcie golfowej kariery jest zdobycie tego tytułu podczas The Open rozgrywanego na szkockim Old Course at St. Andrews, czyli na najstarszym polu świata. Pierwszy British Open został rozegrany w 1860 roku i był turniejem wyłącznie dla profesjonalistów. Wygrał go Wille Park Sr., który otrzymał nagrodę w wysokości 25 £. Rok później rozgrywki otwarto dla amatorów. Dziś każdy zawodnik z handicapem ok. 1,5 może spróbować swoich sił w kwalifikacjach. 

Ralph Lauren

U.S. PGA Champions

Także The PGA Championship lub U.S. PGA, to zawody organizowane przez amerykańskie stowarzyszenie golfowe Professional Golfer’s Association of America. Pierwsza edycja turnieju odbyła się w 1916 roku w Siwanoy Country Club w Bronxville. Zwycięzcą został wówczas Jim Barnes, który otrzymał 500 $ oraz złoty medal zdobiony brylantami. Później laureaci otrzymywali okazałe trofeum, ufundowane przez Rodmana Wanamakera, które do dziś jest symbolem U.S. PGA. W turnieju biorą udział wyłącznie profesjonaliści spełniający ściśle określone kryteria. Czyni to rozgrywki jeszcze bardziej elitarnymi. Kibice przyglądają się rywalizacji na najwyższym poziomie oraz zawziętej grze pełnej wyrafinowanej techniki. Wygrana U.S. PGA gwarantuje szereg przywilejów, m.in. udział w pozostałych mistrzostwach zaliczanych do Wielkiego Szlema przez kolejne 5 lat oraz dożywotni udział w U.S. PGA. Najbardziej utytułowanymi zawodnikami w historii The PGA Championship są Walter Hagen i Jack Nicklaus - zwycięzcy pięciu edycji oraz Tiger Woods, który wygrywał czterokrotnie. W 2019 roku Brook Koepka obronił tytuł z poprzedniego roku i tym sposobem zatriumfował jako pierwszy od czasów Tiger Woodsa, zdobywając tytuł dwa razy z rzędu. Turniej ten stanowi ważny punkt w karierze wielu golfistów i jest jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w sezonie golfowym.

Wielki Szlem to marzenie każdego golfisty symbolizujące osiągnięcie najwyższej doskonałości w tym sporcie. Każdy z 4 turniejów ma unikalną historię i tradycję, a zdobycie Wielkiego Szlema jest uznawane za jedno z największych osiągnięć w golfie. 

To może Cię zainteresować:

Wczytaj czat