Ładuję...

  • lp-jak-sie-ubrac-na-rower

Jak się ubrać na rower jesienią i zimą? Odzież jesienna i zimowa na rower

Nie ma złej pogody, by wybrać się na przejażdżkę rowerem. Jedynym problemem dla entuzjastów tej aktywności może być nieodpowiednio dobrana odzież. Kiedy temperatura spada i coraz częściej pada deszcz bądź śnieg, zaczynasz sięgać do szafy po coraz więcej warstw. Kilka bluz i kurtek może jednak nie zapewniać odpowiedniego komfortu – zwłaszcza jeśli są one wykonane z materiałów, które nie pozwalają skórze oddychać. Weekendowy wypad za miasto, poranna przejażdżka do pracy czy popołudniowa wycieczka mogą być jednak udane pomimo dokuczającej mgły, silnego wiatru czy opadów. Wystarczy, że dopasujesz swoją odzież rowerową do temperatury panującej na zewnątrz i swoich indywidualnych potrzeb. Wychłodzenie i przeziębienie nie będzie Ci groziło, jeśli będziesz pamiętać o trzech zasadach doboru ubrań na jesień. Przede wszystkim kurtka rowerowa, spodnie na rower i bluza kolarska powinny zapewniać ciepło, chronić przed deszczem i pozwalać na swobodę ruchów. Sprawdź, co musi się znaleźć w twoim podstawowym wyposażeniu i jak dobrać odpowiednią odzież zimową i jesienną na rower.

Odzież jesienna i zimowa na rower

Jaka bielizna termoaktywna na rower damska i męska — zimowa i jesienna

Podczas zimniejszych miesięcy bielizna termoaktywna rowerowa damska lub męska to konieczność. Jesienna i zimowa odzież techniczna na rower powinna być wykonana z poliestru, poliamidu czy też nylonu. Termoaktywny materiał szybko schnie, odprowadza wilgoć z powierzchni skóry i zapobiega wyziębieniu organizmu. Niektóre modele bielizny termoaktywnej posiadają też powłokę chroniącą przed mżawką. Alternatywą dla syntetycznej bielizny termoaktywnej dla rowerzystów jest bielizna z wełny merino. Izoluje ona ciało od zimna, chroni przed przegrzaniem się, a wilgoć przechwytuje i przetrzymuje, pozostawiając skórę suchą. Jest też miła w dotyku, a dzięki właściwościom antybakteryjnym nie pochłania brzydkich zapachów. Podstawą są też skarpety na rower. Powinny być długie i grube, by zapewniały pełen komfort podczas przejażdżki. Warto też zadbać o to, by wchłaniały i odparowywały pot, przez cos skarpetka nie będzie zsuwała się z nogi podczas jazdy.

Bielizna termoaktywna na rower damska i męska jest niezbędna jesienią i zimą.
Bielizna termoaktywna na rower to podstawa podczas jesiennych miesięcy.

Druga warstwa – spodnie i bluza na rower

W przypadku aktywności o średnim lub wysokim natężeniu – takim, jak kolarstwo, nie sprawdzą się ubrania z bawełny. Mają one tendencję do magazynowania wody, przez co pot nie zostaje odpowiednio odprowadzony. Również w przypadku spodni i bluz lepiej sprawdzą się tkaniny syntetyczne. Odzież zimowa na rower w drugiej warstwie ma przede wszystkim izolować, dlatego nie musisz skupiać się na tym, czy odprowadza wilgoć. Jeśli chodzi o spodnie, to na rynku znajdziesz damskie i męskie spodnie na rower z luźnymi nogawkami zwężanymi ku dołowi, ale lepszą opcją są przylegające modele. Najlepszym sposobem na komfort podczas jazdy rowerem jest wybranie spodni zimowych na szelkach. Tego typu rowerowe spodnie zimowe nie tylko zwiększają komfort podczas jazdy dzięki bezszwowej konstrukcji, ale też wspomagają mięśnie podczas jazdy, zwiększając Twoją wydajność. Oprócz odpowiedniej bielizny i spodni jesienią i zimą niezbędna jest też ocieplana bluza. Dobrym wyborem będzie bluza wykonana z wełny merino, która zatrzyma niezbędne ciepło.

Dobra kurtka przeciwdeszczowa na rower

Dobrze dopasowana bielizna termoaktywna o właściwościach oddychających i odprowadzających wilgoć oraz właściwie dobrane spodnie i bluza, które będą odpowiednio izolowały to podstawa. Ostatnią niezbędną warstwę stanowi dobra kurtka przeciwdeszczowa na rower. Przez wzgląd na trudne warunki pogodowe, z jakimi przyjdzie Ci się mierzyć, istotne jest, by chroniła przed mżawką, ale też większymi opadami. Więcej o tym, jak dobrać kurtkę przez wzgląd na deszcz dowiesz się z naszego artykułu. Warto również zadbać o to, by kurtka rowerowa przeciwdeszczowa damska lub męska była wiatroszczelna i by pozwalała skórze oddychać. Zwróć również uwagę na elastyczność kurtki – powinna ona dawać pełną swobodę ruchów, a przy tym przylegać do ciała. Wśród modeli dostępnych na S’portofino znajdziesz damskie i męskie kurtki rowerowe ocieplane przeciwdeszczowe, które są wyposażone w dodatkowe technologie, które wzmacniają konstrukcję, gwarantując jeszcze wyższy komfort podczas jazdy.

Bielizna termoaktywna męska na rower

Co ubrać na rower zależnie od temperatury?

Pierwsze jesienne chłody – od 10o do 0o

Pierwszy spadek temperatury przypada na wrzesień bądź październik. To właśnie w te miesiące temperatura waha się pomiędzy 0 a kilkoma stopniami ciepła. Sprawia to, że wygodne spodenki rowerowe i koszulkę na krótki rękaw zamieniasz na nieco większy zestaw odzieży zimowej na rower. Damskie i męskie zimowe spodnie na rower, sportowa kurtka rowerowa lub bluza kolarska, kurtka przeciwwiatrowa i bielizna termiczna to elementy odzieży, które muszą się znaleźć w Twoim podstawowym wyposażeniu. Znajdziesz je w ofercie marek Assos, POC, X-Bionic i Dynafit. Niezbędne okażą się też skarpetki rowerowe, które możesz znaleźć wśród propozycji marek Compressport, Northwave, Assos i X-Socks. Kiedy robi się coraz zimniej, do niezbędnika rowerowego warto dodać rękawice i ochraniacze na buty, które ochronią przed wiatrem i zimnem najwrażliwsze części ciała. Równie istotna jest czapka pod obowiązkowym kaskiem. Chcesz dowiedzieć się, jak go dobrać? Przeczytaj nasz artykuł na ten temat.

 

KOLARSKI ZESTAW NA PIERWSZE CHŁODY - DLA NIEJ

Kiedy temperatura spada – od 0o do -10o

Gdy na dworze panuje chłód poniżej zera, wyprawa rowerowa może nieco zniechęcać. Odpowiedni ubiór może jednak sprawić, że nieprzyjazna z początku aura nabierze kolorów. Piękna złota jesień jest na wyciągnięcie ręki i warto skorzystać ze wszystkich jej atutów, zanim zeschnięte rdzawobrunatne liście przysypie śnieg. Nie musisz szukać daleko – przejedź się do pobliskiego parku, podjedź po zakupy do swojego ulubionego sklepu lub pozwiedzaj okolicę na rowerze. Niezbędne będą Ci nie tylko odpowiednie zimowe spodnie rowerowe damskie lub męskie. Oprócz podstawowego wyposażenia na chłody warto ubrać również kolarską bluzę, a szyję zabezpieczyć chustą bądź kominiarką. Czapka bądź opaska na głowę to również konieczność, jeśli nie chcesz się przewiać. By jeszcze lepiej o siebie zadbać, możesz też ubrać grubsze rękawice i zimowe skarpety. Z pewnością dobrze dobrane będą Ci służyły nie tylko przez jeden chłodny sezon.

CORAZ NIŻSZA TEMERATURA - ZESTAW DLA NIEGO

Jazda rowerem zimą – nawet przy mrozach poniżej -10o

Temperatura poniżej 10o i opady śniegu to zdecydowanie aura dla prawdziwych zawodowców. W takiej temperaturze większość rowerzystów chowa rower na zimę i wyczekuje wiosny. Niektórzy fani tego sportu nie dają jednak za wygraną i udowadniają, że żadna pogoda nie jest zła na rower. Odpowiednie przygotowanie to nie tylko bielizna termiczna, ale też nogawki i krótkie spodenki ukryte pod materiałem spodni. Wraz z kolarską koszulką i bluzą damską lub męską, musisz też sięgnąć po grubszą zimową kurtkę. Kominiarka nie jest już opcjonalna – jest konieczna, by ochronić twarz i szyję, które podczas wysiłku będą wymagały dodatkowego wsparcia. Zimowe skarpety i dwie pary rękawic też z pewnością się przydadzą.

DOŁĄCZ DO S'PORTOFINO CLUB

S'portofino

Wczytaj czat