Ładuję...

Okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne na każdą okazję

Okulary przeciwsłoneczne to coś więcej niż stylowy dodatek do reszty ubioru. Chronią przed groźnymi dla oczu skutkami oddziaływania słońca i osłaniają je przed przedostawaniem się przypadkowych zanieczyszczeń. Odpowiednio dobrane pomogą Ci wyraźniej dostrzegać otaczającą rzeczywistość i sprawią, że jazda rowerem lub samochodem będzie bardziej bezpieczna. To jedno z tych akcesoriów, dzięki któremu nie przeoczysz niczego.

Okulary z filtrem UV

Podstawowym zadaniem każdych okularów przeciwsłonecznych jest ochrona przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego, które skrótowo określa się mianem UV. Przebywanie na słońcu i związane z nim wystawianie się na intensywne oddziaływanie promieniowania UV, może w niektórych przypadkach skutkować trwałym pogorszeniem lub nawet uszkodzeniem wzroku. By temu zapobiec, producenci okularów sportowych wyposażają je w specjalny filtr, chroniący przed szkodliwymi skutkami promieniowania UV. Jego moc i wynikająca z niej skuteczność jest bezpośrednio związana z długością fal, które jest w stanie ów filtr zablokować. Największą efektywnością odznaczają się okulary, które blokują wszystkie fale o długości do 400 nanometrów. Modele wyposażone w ów filtr są na ogół oznakowane jako UV400. Z uwagi na skuteczną ochronę wzroku rekomendujemy właśnie ich zakup. W tego typu filtr są wyposażone wszystkie okulary sportowe Rudy Project – również te z całkowicie przejrzystą soczewką. Każdy model w ofercie marki spełnia europejskie normy ochrony wzroku, które zostały potwierdzone odpowiednimi certyfikatami. Informacje o spełnianych przez nie wymaganiach znajdziesz na soczewkach, oprawce bądź opakowaniu. 

Rudy Project
Rudy Project

Równie istotną kwestią jest kategoria filtra zaciemnienia w okularach przeciwsłonecznych. Mowa o tej, która informuje o ilości światła widzialnego, jakie jest w stanie przeniknąć przez soczewki okularów. Wielu producentów nazywa ten parametr transmisją światła lub jego przepuszczalnością. Im większa wartość liczbowa takiego filtra, tym mniejszą ilość światła przepuszczają dane soczewki. Zgodnie z ogólnie przyjętymi normami wyróżnia się 4 kategorie przepuszczalności światła:

0 – całkowicie przezroczyste, przepuszczają 80-100% światła. W tej kategorii wyróżniamy soczewki zupełnie przezroczyste lub delikatnie przydymione. Szkła tego typu sprawdzą się idealnie do jazdy rowerem po zmroku lub w deszczowe dni.

1 – lekko przydymione, przepuszczają 43-80% światła. Soczewki tego typu  z tej rodziny charakteryzują się lekkim zaciemnieniem. Są dedykowane do użytkowania w pochmurne dni.

2 – średnio przydymione, przepuszczają 18-43% światła. Sprawdzają się najlepiej w dni o zmiennym natężeniu światła.

3 – ciemne, przepuszczają 8-18% światła. To najbardziej wszechstronna kategoria soczewek. Wyposaża się w nie większość okularów sportowych i tych do codziennego wykorzystania. Będą idealne do użytkowania w warunkach mocnego i umiarkowanego oświetlenia.

4 – bardzo ciemne, przepuszczają 3-8% światła. Ta grupa obejmuje soczewki o bardzo mocnym zaciemnieniu, które są w stanie zapewnić ochronę w warunkach szczególnie silnego nasłonecznienia. Z tego względu sprawdzą się znakomicie w środowisku wysokogórskim, na pustyni lub nad morzem. Z uwagi na wysoki stopień ich zaciemnienia, nie nadają się zupełnie do jazdy samochodem. Okulary wyposażone w tego typu soczewki nie powinny być także wykorzystywane do uprawiania jakiejkolwiek aktywności sportowej w warunkach słabego nasłonecznienia.

Rudy Project

Jeśli szukasz możliwie uniwersalnych okularów przeciwsłonecznych, zainteresuj się w pierwszej kolejności modelami wyposażonymi w soczewki Rudy Project RP OPTICS. Znajdziesz je zarówno w okularach o charakterze sportowym, jak i tych przeznaczonych do użytkowania na co dzień. Wszystkie znakomicie redukują odblaski oraz poprawiają kontrast. Zapewniają również poprawne widzenie bez zniekształcania kolorów. Co jednak najważniejsze, chronią przed omówionym wcześniej promieniowaniem UV. Wybierając spośród wielu kolorów wymiennych soczewek RP OPTICS, w łatwy sposób dobierzesz odpowiednie do panujących warunków oświetleniowych i swoich indywidualnych potrzeb.

Przykładowo kolarze szosowi powinni zdecydować się na soczewki: Racing Red, Multilaser Orange, Multilaser Red, Multilaser Blue, PhotoClear, Smoke, Transparent, Yellow. Jeśli spędzasz dużo czasu nad wodą, wybierz modele w jednym z tych kolorów: Smoke, Multilaser Blue, Multilaser Green, Multilaser Red. Decydując się na wysokogórską wędrówkę, lub przejście przez lodowiec wybierz soczewki: Hi-Altitude, Hi-Contrast, Laser Black, Laser Brown, Multilaser Red. Na polu golfowym najlepiej sprawdzą się z kolei okulary z soczewkami: Golf 100, Racing Red, Smoke, Laser Black.

Okulary z polaryzacją

Zupełnie inną kategorią są okulary z soczewkami polaryzacyjnymi. Technologia, która za nimi stoi chroni oczy przed szkodliwymi promieniami UV oraz eliminuje odblaski od gładkich powierzchni. Okulary polaryzacyjne są bardzo często wybierane przez narciarzy, żeglarzy, oraz kierowców. Z powodzeniem zdają także egzamin w szeroko pojętej turystyce, wędkarstwie i kolarstwie. Zadaniem okularów z soczewkami tego typu jest odfiltrowanie oślepiającego światła lamp samochodowych oraz wszelakich odbić świetlnych od mokrych i błyszczących powierzchni, takich jak śnieg, lód, woda czy tafle szkła. Innym, pozytywnym skutkiem użytkowania okularów polaryzacyjnych jest wyraźniejsze dostrzeganie wszelakich kształtów i bardziej żywe odwzorowywanie kolorów. Oprócz zwiększonej kontrastowości i niwelowania refleksów, okulary tego typu odczuwalnie redukują także zmęczenie oczu. Każdą z wymienionych właściwości znajdziesz w okularach Rudy Project wyposażonych w soczewki POLAR 3FX. Ich najnowsza generacja zawiera dodatkowo specjalny filtr HDR (High Dynamic Range), którego rolą jest zwiększanie bezpieczeństwa przez poprawę kontrastu w warunkach miejskich, na drodze czy w górach.

Rudy Project

Okulary fotochromatyczne

Jeszcze bardziej zaawansowaną odmianą okularów przeciwsłonecznych są te z filtrem fotochromowym. Ich duża wszechstronność sprawia, że sprawdzają się idealnie niemal w każdej dziedzinie sportu. Wbudowany w nie filtr fotochromatyczny, aktywnie reaguje na bieżące zmiany natężenia promieniowania ultrafioletowego. W momencie, gdy wzrasta nasłonecznienie, soczewki zaczynają się samoczynnie przyciemniać. Z kolei, gdy na zewnątrz robi się ciemno, sprawnie się rozjaśniają. Kluczową kwestią użytkową dotyczącą tego typu okularów jest szybkość, z jaką ich soczewki są w stanie zaadaptować się do zmiany oświetlenia w otoczeniu. W tym przypadku niekwestionowanym liderem są soczewki Rudy Project ImpactX, które zapewniają błyskawiczne dostosowanie do bieżących warunków oświetleniowych. Łączą w sobie szybką aktywację fotochromatyczną ze zdumiewającą ostrością widzenia. W rezultacie gwarantują wysoki poziom ochrony wzroku, podwyższoną rozdzielczość i ostrzejszy obraz. Wykonane na bazie poliuretanu soczewki ImpactX, są wyjątkowo odporne na działanie czynników zewnętrznych. Ich półsztywna struktura, gwarantuje ochronę balistyczną, wysoką przejrzystość, lekkość i ochronę oczu w razie upadku. Na wszystkie producent udziela dożywotnią gwarancję niełamliwości.

Rudy Project
Rudy Project

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o wybór najlepszej pary okularów przeciwsłonecznych. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i upodobań. Kluczem jest jednak zrozumienie potrzeby chronienia oczu, bez względu na warunki i porę roku.  Okulary przeciwsłoneczne to także znakomity dodatek do każdej codziennej i sportowej stylizacji. Przyglądając się ofercie Rudy Project, bez trudu znajdziesz odpowiednie dla siebie. Szeroka oferta włoskiego producenta obejmuje modele zarówno dla kobiet i mężczyzn - od ponadczasowych awiatorów po te typowo sportowe ze sferyczną soczewką.

SPRAWDŹ PODOBNE ARTYKUŁY

S'portofino
S'portofino
S'portofino
 

Wczytaj czat