Ładuję...

Buty zamszowe - jak o nie dbać

Jak dbać o zamszowe buty

Każda kobieta w swoim życiu miała lub ma choć jedną parę zamszowych butów. Gładki, przyjemny w dotyku materiał każdej stylizacji dodaje niepowtarzalnego charakteru. Zamsz, choć prezentuje się świetnie, jest dość wymagającym materiałem. Pielęgnacja i czyszczenie nie powinny jednak sprawiać kłopotu, jeśli dowiesz się, jak się do nich odpowiednio zabrać.

Jak prać zamszowe buty w pralce

Pranie w pralce ma tylu zwolenników, ilu przeciwników, jednak w przypadku obuwia zamszowego odpowiedź jest tylko jedna. Butów zamszowych nie można prać w pralce. Wynika to z faktu, że wysoka temperatura i szybkie obroty bębna mogą uszkodzić fakturę buta, a nawet bezpowrotnie je zniszczyć. Podczas prania często też dochodzi do zmiany rozmiaru butów zamszowych. Zamiast prania w pralce lepiej sprawdź, jak czyścić zamszowe buty na domowe, bezpieczniejsze sposoby.

Buty zamszowe damskie beżowe jasne

Jak dbać o zamszowe buty jesienią i zimą – domowe, szybkie sposoby na pielęgnację

Zanim jeszcze buty się pobrudzą, najważniejsza jest odpowiednia ich pielęgnacja. By zadbać o swoje zamszowe buty, zaopatrz się w specjalną szczotkę do zamszu z miękkiego włosia. Dzięki niej w szybki i prosty sposób pozbędziesz się codziennych zabrudzeń i kurzu i zadbasz o atrakcyjny wygląd butów. Jak czyścić buty zamszowe taką szczoteczką? Pamiętaj, by zawsze czesać zamsz z włosem, a nie pod włos. Ważne jest też, by buty były całkowicie suche podczas takiej pielęgnacji.

Jak i czym impregnować zamszowe buty

Minimum raz na dwa tygodnie zastosuj impregnat do zamszu w spreju lub gąbce – utrudni to wnikanie wilgoci w strukturę buta i nie będzie się on tak łatwo brudził. Najlepiej czyścić zamszowe buty na sucho, bez użycia wody – pamiętaj o tym w przypadku szukania odpowiedniego impregnatu do zamszu. Pielęgnacja obuwia zamszowego jest niezwykle istotna, dlatego nie zaniedbuj tego obowiązku. Konserwacja butów zamszowych w ten sposób nie tylko zaoszczędzi Twoje pieniądze, ale też sprawi, że mniej czasu poświęcisz na renowację swojego wieloletniego obuwia.

Czy buty zamszowe można pastować - lepiej zainwestować w dedykowany środek do impregnowania butów zamszowych

Czy buty zamszowe można pastować?

Po kupieniu swojej pierwszej pary nie możesz zapominać, jak delikatne są buty zamszowe – pastowanie standardową pastą do butów może je jedynie uszkodzić. Pastowaniu mogą zostać poddane jedynie licowe skóry. Czym w takim razie czyścić zamsz na butach? Najlepszym sposobem jest wspomniana już wcześniej szczotka do butów zamszowych. Istnieją również domowe sposoby, które są odpowiedzią na pytanie „jak czyścić zamszowe buty” - w przypadku, gdy nie masz dedykowanej zamszowi szczoteczki, możesz wykorzystać szczoteczkę do zębów. Pamiętaj jednak, by zachować ostrożność – przeznaczenie tej szczoteczki jest zupełnie inne, dlatego, jeśli masz taką możliwość, zaopatrz się w odpowiednią szczotkę do zamszu. 

Jak wyczyścić zamszowe buty z większych zabrudzeń

Odpowiednia pielęgnacja dzień po dniu i impregnowanie obuwia to najprostsze kroki do tego, by łatwiejsze stało się usuwanie poważniejszych zabrudzeń. Jeśli szczotkowanie nie przynosi oczekiwanego efektu, może to oznaczać, że brud wraz z wilgocią przedostał się do głębszych warstw skóry. W takim przypadku konieczne może być użycie specjalnego szamponu do skór. Instrukcje, jak umyć buty zamszowe, znajdziesz na ulotce dołączonej do środka czyszczącego. Czyszczenie butów zamszowych na mokro powinno być stosowane jedynie w ostateczności, dlatego upewnij się, że szczotkowanie, lub ewentualnie przetarcie zabrudzeń gumką do zamszu, nie poprawia stanu butów i dopiero wtedy użyj szamponu do skór.

Buty Bogner zamszowe
Buty UGG zamszowe

Jak wyczyścić zamszowe buty z trawy i z soli

Zabrudzenia z trawy i soli są jednymi z najtrudniejszych do wywabienia. O ile nie chcesz oddać swoich butów do pralni, możesz wypróbować kilka domowych sposobów. Pamiętaj jednak, że każdy z nich to ingerencja w strukturę buta – może okazać się świetnym sposobem na przywrócenie butom ich blasku, ale też może sprawić, że nieodpowiednie proporcje lub zbyt długi czas ich mycia przypadkowo je zniszczy.

Zabrudzenia z soli

Sposobem na to, jak czyścić buty z zamszu z soli, jest użycie na zabrudzeniu gumki do zamszowych butów lub gumki do ścierania. Możesz też przetrzeć zabrudzenia szmatką zwilżoną mlekiem lub roztworem wody i octu (1:1).

Zabrudzenia z trawy

Zamsz z trawy możesz wyczyścić z pomocą suchej skórki od chleba, pocierając nią delikatnie pobrudzone miejsce. Skórka powinna zadziałać jak gąbka. Pamiętaj, by nie szorować i nie myć butów wodą.

Konserwacja butów zamszowych

O czym pamiętać podczas pielęgnacji butów z zamszu?

1. Czyszczenie butów zamszowych na sucho to najlepszy sposób ich codziennej pielęgnacji. Regularne czyszczenie i impregnowanie nowej pary butów to najlepszy sposób na przedłużenie ich żywotności i świetnego wyglądu.

2. Zanim przejdziesz do mycia swoich butów z soli, błota lub trawy, pamiętaj, by na początku je wyszczotkować i przetrzeć gumką do zamszu. Dopiero po tych czynnościach zacznij rozważać inne opcje.

3. Jeśli sięgasz po nieprzetestowany jeszcze środek do pielęgnacji zamszu, upewnij się, że nie zaszkodzi obuwiu i wypróbuj odrobinę preparatu na słabo widocznym miejscu. Jeśli po wyschnięciu nie będzie po nim śladu, możesz czyścić nim całe buty.

4. W przypadku zamoczenia butów pozwól im naturalnie wyschnąć. Buty ustaw z dala od źródeł ciepła. Dodatkowo do środka możesz wsadzić kulki z ręcznika papierowego, które wchłoną nadmiar wilgoci.

5. Pamiętaj również o odpowiednim przechowywaniu butów poza sezonem – najlepiej sprawdzą się przewiewne, papierowe torby lub pudełka. Koniecznie, zanim to zrobisz, wyczyść i zaimpregnuj obuwie, by było gotowe na kolejny sezon.

 

SPRAWDŹ INNE ZIMOWE ARTYKUŁY

Jakie buty wybrać na bieżnię
Jak dbać o śniegowce Ugg
Jakie buty do biegania po lesie

Wczytaj czat