• finlandia-1

  • finlandia-1

  • finlandia-1

Zakochaj się w Pojezierzu Fińskim

Szukając alternatywy dla upalnych plaż południa, szukając prawdziwej przygody i możliwości obcowania z dziewiczą przyrodą, warto wyruszyć na północ, do Finlandii, gdzie czeka na nas Kraina Tysiąca Jezior. Nieskazitelnie czyste wody w otoczeniu świerkowych lasów tworzą magiczny krajobraz i znakomite warunki turystyczne. Od niepamiętnych czasów są ulubionym miejscem wypoczynku pasjonatów żeglarstwa, wędkarstwa czy pieszych wycieczek. Pojezierze Fińskie obejmuje ponad 55 tysięcy polodowcowych jezior. Jeziora te charakteryzuje niewielka głębokość, co sprawia, iż latem szybko się nagrzewają, a zimą natychmiast pokrywa je lód tworząc niepowtarzalny, bajkowy pejzaż. Setki jezior połączonych kanałami składają się na idealną siec szlaków wodnych, którymi dotrzeć można do wielu fińskich miast i portów. Jednym z najpopularniejszych letnich kurortów jest Savonlinna ze słynnym średniowiecznym zamkiem na pobliskiej wysepce.

Będąc w mieście warto zajrzeć do jednej z restauracji i spróbować tutejszych przysmaków. Kuchnia fińska łączy dania tradycyjne i haute cuisine z nowoczesną kuchnią w stylu kontynentalnym. Ryby i mięso odgrywają ważną rolę w tradycyjnych fińskich potrawach. Wyśmienicie przyrządzony dzik czy kaczka to wizytówka fińskiej kuchnii. Obszar wokół miasta to przepiękny labirynt wysp, półwyspów, zatok i cieśnin, a z okolicznej przystani dopłynąć można m.in. do Kuopio, Mikkeli czy nawet Helsinek. Niespełna 35km od Savolinny leży Punkahajru. Warto odwiedzić znajdującą się w nim jaskinię z wodospadami i salą koncertową, w której urządzono niezwykłe Centrum Sztuki Retretti. Kuopio to największe miasto w całej wschodniej Finlandii, a jego przystań jest początkowym i końcowym punktem wielu zorganizowanych rejsów turystycznych. W samym mieście również czeka na nas sporo atrakcji. Koniecznie wybrać się trzeba na Kuappatroni – ogromny rynek, gdzie na straganach znajdziemy mnóstwo lokalnych przysmaków. Kuappatroni to także miejsce licznych zabaw i imprez organizowanych w okresie letnim. Popularnością cieszy się także ponad siedemdziesięciometrowa wieża Puijo, ze szczytu której podziwiać możemy wspaniałą panoramę jeziora Kallavesi. Ponadto zajrzeć warto do jednego z wielu muzeów, czy największej na świecie sauny dymnej Jätkänkämppä.

finlandia2
ghjk

Dużą popularnością wśród turystów cieszy się miasto Lappeenranta z największym w kraju portem śródlądowym. Wypłynąć z niego można w rejs słynnym Kanałem Saimaańskim łączącym jezioro Saimaa z Zatoką Fińską. Rejsy organizowane są także do pobliskiego rosyjskiego Wyborga. Z kolei miłośników historii i zabytków z pewnością zainteresuje miejska cerkiew z końca XVIII w., najstarsza świątynia prawosławna w całej Finlandii. Nazywane bramą do Krainy Tysiąca Jezior Lahti, kojarzone przede wszystkim ze skokami narciarskimi, to również miejsce godne polecenia.

Po zwiedzeniu jego Centrum Sportu, proponujemy rejs do znajdującego się nieopodal Jyväskylä, wyjątkowego miasteczka nad jeziorem Päijänne. Znakomite warunki wędkarskie i piesze szlaki spotkamy w regionie Kainuu, zwłaszcza w okolicach Kajaani. Dodatkową atrakcją regionu jest park tematyczny w wiosce Kalevala, a odbywający się tu prestiżowy festiwal muzyki kameralnej przyciąga muzyków i melomanów z całego świata. Na obszarze Pojezierza Fińskiego znajduje się kilka Parków Narodowych.

Między innymi Linnansaari obejmujący jezioro Haukivesi, gdzie podziwiać możemy rzadkie podgatunki foki obrączkowej i niezliczone gatunki ptactwa. Park Narodowy Kolovesi obfituje w cudowne drzewostany i przepiękne urwiska, a jego największą atrakcję stanowią naskalne malowidła na wzgórzu Ukonvuori sprzed około pięciu tysięcy lat. Petkeljärvi, z kolei, to najmniejszy park Finlandii, którego ponad połowę powierzchni zajmują jeziora, a znajdujący się w jego sercu kemping oferuje gościom możliwość wypożyczenia kajaków i łodzi.